Zelenina pre psa zabezpečuje prísun vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Pes môže jesť skoro všetky druhy. Zelenina vhodná pre psy je napríklad: hlávkový šalát, mrkva, zeler, špenát, karfiol, brokolica, petržlen, cuketa, uhorka, cvikla…. Menej vhodná zelenina, ktorú pes môže dostať len výnimočne je napríklad cesnak a cibuľa. Opatrný treba byť aj pri strukovinách (hrášok, sója, bôb), pretože zvyknú psíka nadúvať.

Predtým, ako dáš svojmu psovi zeleninu, mal by si ju správne upraviť. O tom, prečo je dôležité zeleninu upraviť a aké spôsoby sú vhodné, sa dočítaš v našom článku. V tomto článku sa budeme venovať mrazenej zelenine.

Mrazenie

Mrazením si zelenina zachová všetky potrebné živiny. Z toho teda vyplýva, že mrazená zelenina pre psa je určite vhodná. Nedochádza k inaktivácii vitamínu C, ako pri tepelnej úprave. Mrazenie tiež zabíja baktérie a parazity, ktoré sa môžu na zelenine prichytiť (najmä ak pestuješ zeleninu vo svojej záhradke a mačky ju používajú ako záchod). Zelenina by sa mala nechať premraziť podobne ako mäso aspoň 48 hodín.

Na čo si dávať pozor

Ak si zistil/a, že doma nemáš zeleninu a v obchode majú len zvädnutý šalát, kľudne môžeš kúpiť mrazenú zeleninu. Vždy ale pozeraj aj na zloženie. Jednak by mal balík obsahovať iba vhodnú zeleninu pre psa a na druhej strane, nemal by obsahovať žiadne konzervačné látky, dochucovadlá, alebo soľ. Ak je na obale niečo čomu nerozumieš, radšej siahni po balíku, kde je všetko jasne napísané a máš istotu, že svojmu psíkovi neublížiš.

Dobrá rada

Ideálne je, ak si nastrúhaš alebo rozmixuješ viac zeleniny naraz. Takto upravenú zeleninu potom už len dáš do balíčkov, alebo formičiek na ľad a do mrazničky. Ušetríš si tak čas a bude pre teba jednoduchšie kŕmiť psíka. Nemusíš každý deň počítať koľko čoho psíkovi dať, špiniť si kuchyňu, ale len vytiahneš z mrazničky, necháš rozmraziť a môžeš psíkovi dať. Nikdy však nedávaj psovi zmrazenú zeleninu. Môžeš mu spôsobiť tráviace problémy. Najlepšie je, ak má zelenina pred skrmovaním 38°C, alebo aspoň izbovú teplotu. Ak pes zeleninu odmieta, môžeš mu ju spočiatku miešať do mletého mäsa, kým si na jej chuť zvykne.

Dúfame, že tento článok ti pomohol a nebudeš panikáriť, ak doma nenájdeš ani mrkvu. Jednoducho môžeš skočiť do obchodu a kúpiť mrazenú zeleninu, ktorá tvojmu psíkovi chutí.