V prvom rade si treba uvedomiť, že pes je mäsožravec. Hoci od domestikácie prvého psa prešlo približne 15 000 rokov, jeho tráviaci trakt je stále prispôsobený na trávenie mäsa ako hlavnej zložky kŕmnej dávky. Kŕmenie psa chlebom nezabezpečí dostatočný príjem živín.

Zloženie chleba

Priemyselne vyrábaný chlieb je určený na ľudskú spotrebu. Pre psa obsahuje veľa soli, ale aj konzervačných látok, ktoré nie sú vždy uvedené v zložení. Chlieb sa často vyrába zo pšenice, ktorá je najčastejší alergén. Obilniny sú chudobné na bielkoviny, ktoré pes bezvýhradne potrebuje. Taktiež kŕmenie psa chlebom je v rozpore s barf metódou, ktorá sa zakladá na prirodzenej strave. Pes alebo vlk by sa vo voľnej prírode s chlebom nikdy nestretol. Tiež môže spôsobiť psíkovi zdutie, pretože aby bol chlebík nadýchaný, obsahuje kvasnice a tie v tráviacom trakte vytvárajú plyn. Nie však každému psíkovi spôsobuje chlieb problémy. Ale takému, čo má tráviace ťažkosti môže ublížiť aj krajček chleba.

Na rozdiel od kakaa, chlieb nie je pre psy jedovatý. Jeho podávanie psovi by si mal ale majiteľ dobre premyslieť. Je to podobné ako s hroznom. Pes by ho nemal, ale pár bobuliek mu  neuškodí. Nájdu sa aj majitelia, ktorí psíkovi dávajú chlieb pravidelne. Vraj sa ním čistia zuby, ale pri barf metóde sú na čistenie zubov lepšie surové kosti.

Ďalšie nevhodné potraviny pre psa

Ako nevhodné potraviny, ktoré by pes nemal konzumovať, alebo iba v obmedzenom množstve, možno spomenúť cesnak, cibuľu, avokádo, makadamové orechy, hrozno, čokoládu, pečené a varené kosti, ľudské jedlo, cukrovinky, strukoviny, zelené paradajky a všetky jedovaté huby, či rastliny. Okrem týchto potravín môže pes široké spektrum zeleniny, ovocia a obilnín. Mäso rôznych druhov zvierat by malo tvoriť základ kŕmnej dávky.

Kŕmenie psa chlebom je na zvážení každého majiteľa. Ako občasná zmena jedálnička neuškodí, ale výrazné pozitívne vlastnosti pre psa neprináša. Existuje viac prospešných potravín, ktoré priaznivo obohatia psí jedálniček. Dobrou alternatívou sú napríklad bylinky.