fbpx
Kategórie

Plynatosť

100% prírodné doplnky stravy, ktoré pomáhajú pri riešení plynatosti u mačky. Výrobcom je prírodný liečiteľ zvierat pán Clemens Dingmann, zakladateľ spoločnosti cdVet Natürliche Tiergesundheit (Prirodzené zdravie zvierat).

Príčiny a riešenie plynatosti

Plynatosť je jav, ktorý je nepríjemný hlavne pre majiteľov mačiek, ale môže spôsobiť nebezpečné problémy i samotnému zvieraťu. Plynatosť je zapríčinená hltaním potravy, pri ktorom sa mačka nahltá aj väčšieho množstva vzduchu, alebo kvasením potravy v žalúdku.

Je normálne, keď mačka prdí, je to súčasť tráviaceho procesu. Pokiaľ je však prdenie príliš časté, zapáchajúce a sprevádzané nepeknými zvukmi, zrejme niečo nebude v poriadku a malo by sa to riešiť. Prvým krokom je navštíviť veterinára a vylúčiť ochorenie tráviacej sústavy.

Plynatosť môže byť sprevádzaná aj bolestivým nafúknutím žalúdku, mačka je nepokojná, sliní a snaží sa naprázdno zvracať. Môže nastať aj situácia, kedy sa naplnený žalúdok pretočí a dôjde k torzii žalúdku, ktorá veľmi často končí úmrtím mačky.

Aby sme týmto prípadom predišli, je dobré riadiť sa niekoľkými jednoduchými radami:

  • Kŕmiť kvalitnou stravou.

  • Počas dňa kŕmiť radšej v niekoľkých menších dávkach.

  • Snažiť sa zabrániť hltaniu potravy.

  • Po jedle mačke dopriať kľud.

  • Používať stojanové misky umiestnené vo výške hrudníku mačky.

Zvláštnu pozornosť treba venovať mačkám, ktoré prechádzajú na nový druh kŕmenia. Rôzne krmivá sa trávia rôznymi spôsobmi, preto keď sa v tráviacom trakte stretnú napr. klasické extrudáty a surové mäso, môže dochádzať k poruchám trávenia, nežiadúcemu kvaseniu a nafúknutiu.

Čítať viac...