Ako prílohu k mäsku môžu psy dostať takmer čokoľvek. Existuje však pár druhov potravín, ktoré vo väčšom množstve môžu psovi viac uškodiť ako prospieť. Preto je lepšie ich z jedálnička vynechať alebo obmedziť na minimum.

Prečítaj si, o ktoré potraviny sa jedná a prečo by psom mohli uškodiť.

Varené a pečené kosti

Surové kosti sú pre psy skvelým zdrojom vápnika a ďalších minerálov. Sú dôležitou súčasťou psieho jedálnička. Avšak pozor si treba dávať na tepelne upravené kosti. Tie totiž menia svoju štruktúru a štiepia sa na ostré kúsky, ktoré môžu psovi vážne poraniť tráviaci trakt. Navyše sa stávajú oveľa ťažšie stráviteľnými. Preto kosti od obeda spolu s ostatnými zvyškami vyhoď radšej do koša a svojmu psíkovi dopraj chutnú surovú kosť obalenú mäskom vhodným na BARF stravovanie.

Cibuľoviny - Cibuľa, cesnak, pór...

Cibuľa a cesnak sú pre psy ťažko stráviteľné a môžu im spôsobiť nadúvanie. Vo väčšom množstve sú pre psa toxické. Do tejto skupiny môžeme radiť aj cibuľky kvetov, ich listy a stonky tiež. Cibuľovité rastliny, cibuľa a cesnak obsahujú N-propyldisulfid , vďaka ktorému sa v červených krvinkách psíka vytvárajú tzv. Heinzove telieska. Tieto potom spôsobia prasknutie krvných buniek, čo pri užití väčšieho množstvo môže skončiť až nebezpečnou chudokrvnosťou psíka. Ak však z času na čas (raz za 3 mesiace) podáme psovi kúsok cesnaku, nič sa nestane. Práve naopak, cesnak v malom množstve môže byť dobrou prevenciou niektorých vnútorných parazitov. Vo všeobecnosti ale cesnak a cibuľoviny určite nemôžeme odporúčať.

Nezrelé ovocie, hrozno, ovocné kôstky a jadierka

Nezrelé ovocie a kôstky, napr. hrozna môžu vo väčšom množstve spôsobiť poškodenie obličiek. Obsahujú totiž kyselinu kyanovodíkovú. Preto sa kŕmiť nezrelým ovocím neodporúča. Ovocie podávame v rámci barf stravovania zásadne zrelé a odkôstkované. Mnohí Barferi svojich psíkov kŕmia ovocím a má to svoje benefity. Pre inšpiráciu si viac môžete prečítať v našich článkoch:

Strukoviny - Hrach, fazuľa, šošovica...

Hrach, fazuľa, šošovica a ďalšie strukoviny sú pre psy ťažko stráviteľné. Vo väčšom množstve môžu nadúvať a preto je lepšie ich z jedálnička vynechať. Ak však predsa len chceme dopriať psíkovi trochu strukovín, je lepšie ich uvariť a poriadne rozmixovať. Tým pomôžete psíkovi využiť aspoň časť výživových hodnôt strukovín. Ak strukovinu nerozmixujete, tá len prejde tráviacim traktom v celku tak, ako ju psík zjedol.

Žihľava

Žihľava obsahujú histamín a žihľavový jed. Ich požitie psíkom sa môže prejaviť silnou alergickou reakciou, a tak je toto zbytočné riskovať. Sú však aj Barferi, ktorí svojim psíkom podávajú ako prílohu v barf jedálničku práve žihľavu, nakoľko si všimli, že ju ich pes v prírode konzumuje úplne bežne a tak je to pre ich miláčikov prirodzené. Proti gustu teda žiaden dišputát. Majte ale na pamäti , že v prípade, že má váš psík obmedzenú činnosť ľadvín či srdca, žihľava mu výrazne priťaží. Žihľavu ako prílohu či doplnok v barfovaní preto neodporúčame.

Orechy

Z orechov sú pre psy najviac nevhodné makadamové orechy, ktorých konzumácia môže psovi spôsobiť zvracanie, zvýšenie telesnej teploty či malátnosť. Ostatné druhy orechov môžu psy v menšom množstve konzumovať bez problémov. Treba si však dať pozor na škrupiny z vlašských orechov a tiež pleseň, ktorá tieto orechy napadá. Orechy je najlepšie podávať psom pomleté a zamiešané do kŕmnej dávky. Viac o orechoch a psoch v článku:

Fazuľové klíčky, sója, sójové klíčky, sójové produkty

V prípade, že z akéhokoľvek dôvodu, chcete svojmu obohatiť barf jedálniček fazuľovými klíčkami, sójou či sójovými klíčkami isto vás bude zaujímať, prečo nie je vhodné barfovať práve s týmito surovinami. Odpoveď je relatívne jednoduchá. Fazuľové klíčky a sójové fazule v surovom stave totiž obsahujú enzým, ktorý bráni psiemu organizmu prijímať zo stravy bielkoviny. Preto pri kŕmení surovou stravou klíčky neodporúčame. Avšak ak klíčky tepelne upravíte (ideálne na panvici), budú pre psa požívateľné.

Sójové produkty

Sójové produkty, už vo svojej podstate tak trochu odporujú hlavnej myšlienke kŕmenia surovou stravou, pretože sa jedná a sprocesované potraviny určené pre ľudí. Je všeobecne známe, že sójové produkty môžu ovplyvňovať hladinu estrogénu v tele, čo môže byť veľmi nebezpečné pre kotné či kojace fenky.

Čokoláda a sladkosti

Kakao, ktoré čokoláda obsahuje, je pre psy toxické. Vo väčšom množstve im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto je nevhodné psom podávať akúkoľvek čokoládu. Ak sa náhodou stane, že sa psík sám ponúkol čokoládou, treba ho deň či dva sledovať či sa u neho neprejavia niektoré príznaky (zvracanie, hnačka, nepokoj, hyperaktivita, prudké dýchanie...). V prípade, že spozoruješ u psa tieto príznaky, hneď kontaktuj veterinára. Pokiaľ však psík skonzumuje len malé množstvo čokolády, tak sa nemusí nič stať. Pričom platí, že čím väčší pes, tým väčšie množstvo čokolády dokáže zvládnuť. To však neznamená, že svojho psa môžeš čokoládou kŕmiť, len nemusíš spanikáriť, ak napr. doga zhltne jednu menšiu čokoládovú tyčinku. Nie len čokoláda, ale aj ostatné sladkosti sú pre psy nevhodné. Množstvo cukru, ktoré obsahujú psom nijak neprospieva. Skôr im môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a pri častej konzumácii aj obezitu.

Zelené paradajky a paprika

Zelené paradajky a stonky paradajok obsahujú atropín, ktorý psom môže spôsobiť ťažkosti, ako triašku, kómu či zástavu srdca. Paprika aj nezrelé paradajky tiež obsahujú vysoké množstvo solanínu, ktorý je pre psy taktiež jedovatý. V zrelom stave, je tento podiel síce malý, avšak neodporúčame barfujúce psy kŕmiť rajčinami ani paprikami.

Avokádo

Avokádo môže psom spôsobiť žalúdočné ťažkosti, ako sú vracanie alebo hnačku. Dôvodom je toxín (persin), ktorý avokádo obsahuje.

Ľudské jedlo

To, čo robí ľudské jedlo pre psy nevhodným sú prepálené tuky, korenie, soľ a ďalšie dochucovadlá, konzervanty a podobne. Párky, šunky či zvyšky od stola psovi do misky jednoducho nepatria. Samozrejme, ak raz za čas psovi dáš napríklad tabletku zabalenú do plátku šunky, nič sa nestane. Pravidelne by to ale naozaj nemal konzumovať.