Alergie sú u psov veľmi častým problémom. Ich vznik môžeme pripísať životnému štýlu, prostrediu, ale aj spôsobu stravovania.  Na zdravie psa má toto všetko rovnaký vplyv ako na ľudí.

Čo je alergia a ako sa prejavuje?

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na rôzne látky, ktoré sa nachádzajú okolo nás -  či už v potrave, vo vzduchu, atď. Alergia sa u psa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie však v období, keď je imunita psa oslabená. Šteniatka, psy v puberte, psy, ktoré prekonali chorobu alebo fenky v období hárania sú na alergie najviac náchylné.

Alergia sa najčastejšie prejavuje na koži a to svrbením a začervenaním. U psa si teda všimneme, že sa často škriabe, najmä na miestach, kde má jemnejšiu a citlivejšiu kožu, ako na vnútornej strane ucha až v uchu, na bruchu, spodnej strane krku či na slabinách. Taktiež si často líže alebo obhrýza labky a trepe hlavou. Škriabaním si pes podráždi kožu ešte viac a zanesie si tam infekciu, čo celý jeho stav ešte viac zhorší. Neskôr sa potom môže prejaviť aj nadmerné pĺznutie. Časté zápaly uší môžu byť tiež jedným z príznakov alergie.

V prípade potravinových alergií môžeme u psov pozorovať aj ďalšie príznaky, ako hnačka, zvracanie, plynatosť a rôzne zmeny v stolici.

Druhy alergií

  • alergia na blšie uhryznutie alebo bodnutie iným hmyzom

  • alergia na plesne, prach, roztoče

  • alergia na chemikálie používané v domácnosti (aviváž, prací prostriedok)

  • alergia na trávu a pele

  • potravinová alergia

Alergia na blšie uhryznutie alebo bodnutie iným hmyzom

Na ochranu pred týmito potvorkami je dobré používať antiparazitné prípravky, ako obojok, spot-on a iné. Môžeme použiť aj prírodné odpudzovače, ale to len v prípade, že pes nemá alergiu na pele. Inak by mu mohli tiež spôsobiť problémy.

Alergia na plesne, prach, roztoče

V prípade, že má pes alergiu na plesne, stačí ich jednoducho z prostredia, kde sa pes nachádza odstrániť. Prach a roztoče nezmiznú úplne ani pri každodennom upratovaní, ale môžeme sa pokúsiť psíkovi posilniť imunitu, napr. bylinnými prípravkami. V dnešnej dobe však už existujú aj lieky, ktoré psovi môžu uľaviť od nepríjemných príznakov alergie. Na tie sa môžeš opýtať svojho veterinára.

Alergia na aviváž, prací prostriedok

Ak si všimneš že sa tvoj pes škriabe viac po tom, čo sa vyváľal v čerstvo vypratých perinách, je možné, že má alergiu na pracie prostriedky. Riešením je používať šetrnejšie prostriedky na pranie, tj. tie, ktoré sú určené pre bábätká. Problémy môžu psovi spôsobovať aj iné čistiace chemikálie, preto je dobré ich vymeniť za šetrnejšie alebo dokonca za také, ktoré sú vyslovene určené pre domácnosti so zvieratami.

Alergia na trávu a pele

Takáto alergia sa najčastejšie vyskytuje na jar a v lete. Pokiaľ chodíme so psíkom von, nie je možné sa alergénom vyhnúť, preto môžeme jedine posilniť jeho imunitu. Nebudeme však používať bylinné prípravky (ani na konzumáciu, ani ako ošetrenie kože/srsti), pretože by mohli psíkov stav ešte zhoršiť. Do stravy môžeme pridávať živočíšne oleje, morské riasy či pangamín. Najlepšie je pokúsiť sa posilniť imunitu počas zimy, kedy je vonku alergénov minimum. Na jar sa potom alergia nemusí tak silno prejaviť.

Potravinová alergia

Táto alergia môže súvisieť najmä s granulovaným krmivom, ktoré obsahuje množstvo konzervantov a farbív. V tom prípade už samotný prechod na surovú stravu môže stav psa výrazne zlepšiť. Alergiu však môže mať pes aj na niektoré druhy potravín. Najčastejšími alergénmi v potrave sú kuracie mäso, hovädzie mäso a obilniny.

Ak máme podozrenie, že má pes alergiu na niektorú zložku potravy, zostavíme mu špeciálny jedálniček a vylučovacou metódou zistíme, čo mu robí problém.

Začneme tým, že si zvolíme jeden alebo dva druhy mäsa, ktorými budeme kŕmiť. Alergiu môže mať pes na hociktoré mäso, avšak keďže kuracie a hovädzie sú najčastejším alergénom, nad týmito dvomi ani nebudeme uvažovať. Zvolíme si čo najdiétnejšie mäsko a to buď králičie, ryby, jahňacie, teľacie alebo divinu. Kosti podávame rovnakého druhu ako mäsko. Obilniny z jedálnička tiež vynecháme, ako prílohu budeme podávať len ovocie, zeleninu a varené zemiaky. Vajíčka je pre začiatok tiež lepšie vynechať.

Takto stanovený jedálniček potom prísne dodržiavame po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov, kým sa stav psíka upraví. Keď už si budeme istý, že nič z toho, čo konzumuje mu nerobí problémy, pridáme ďalší druh mäska a pozorujeme či nastanú nejaké zmeny. Tiež tomu treba dať nejaký ten týždeň. Takto budeme postupovať až kým nenatrafíme na problémový druh mäsa či obilniny, ktorý potom z jedálnička permanentne vynecháme.

Rada na záver

V prípade, že sa u tvojho psíka prejavia niektoré z vyššie uvedených príznakov, vyhľadaj najprv veterinára a uisti sa, že sa naozaj jedná o alergiu a nie o iný zdravotný problém.