Psy sú našimi vernými spoločníkmi už od nepamäti. Napriek dlhoročnému spolužitiu s týmito úžasnými tvoreniami stále existuje množstvo mýtov a nepravdivých predstáv o ich správaní, potrebách a schopnostiach. Tieto mýty môžu ovplyvniť spôsob, akým sa o svojich štvornohých priateľov staráme, a preto je dôležité ich poznať a vyvrátiť. V tomto článku odhalíme najrozšírenejšie mýty o psoch a uvedieme ich na pravú mieru, aby ste svojmu miláčikovi mohli poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť.

1. mýtus: Psy jedia trávu len, keď im je zle

Pravda:

Mnohí majitelia veria, že ich pes konzumuje trávu iba vtedy, keď má žalúdočné ťažkosti a chce vyvolať zvracanie. Aj keď psy niekedy jedia trávu na uľavenie si od nevoľnosti, nie je to jediný dôvod. Tráva obsahuje vlákninu a určité živiny, ktoré môžu byť pre psa prospešné. Niektoré psy ju konzumujú jednoducho preto, že im chutí, z nudy alebo zo stresu. Ak váš pes pravidelne konzumuje trávu, uistite sa, že dostáva vyváženú stravu a má v priebehu dňa dostatok podnetov.

2. mýtus: Kopulácia je prejavom dominancie

Pravda:

Kopulácia alebo naskakovanie u psov nie je vždy znakom dominancie či sexuálneho správania. Často ide o prejav nadmerného vzrušenia, stresu alebo snahy upútať pozornosť. Toto správanie možno pozorovať u psov oboch pohlaví a rôzneho veku. Ak váš pes často naskakuje na iné psy alebo ľudí, môže to byť signál, že potrebuje viac tréningu, socializácie alebo fyzickej aktivity.

3. mýtus: Psy sú farboslepé

Pravda:

Psy nie sú úplne farboslepé. Ich videnie je odlišné od ľudského, ale dokážu rozlíšiť určité farby. Vidia svet v odtieňoch žltej, modrej a sivej. Nedokážu však rozlíšiť červenú a zelenú tak ako my. Ich zrak je prispôsobený na vnímanie pohybu a vidia lepšie za zhoršených svetelných podmienok, čo je dedičstvo po ich predkoch.

4. mýtus: Keď pes vrtí chvostom, vždy sa teší

Pravda:

Vrtenie chvostom môže signalizovať rôzne emócie, nielen radosť. Môže to byť prejav vzrušenia, neistoty, ostražitosti alebo dokonca agresie. Na správnu interpretáciu je potrebné sledovať aj ďalšie signály tela psa, ako sú poloha uší, výraz tváre a celkový postoj. Napríklad vysoké držanie chvosta a rýchle vrtenie môže naznačovať napätie alebo agresiu.

5. mýtus: Vek psa zistíte vynásobením ľudských rokov sedmičkou

Pravda:

Tento zjednodušený výpočet nie je presný. Rýchlosť starnutia psov závisí od ich veľkosti a plemena. Malé plemená zvyčajne žijú dlhšie a starnú pomalšie ako veľké plemená. Existujú podrobnejšie tabuľky a kalkulačky, ktoré zohľadňujú tieto faktory a poskytujú presnejší odhad veku psa v porovnaní s ľudským.

6. mýtus: Psia papuľa je čistejšia než ľudské ústa

Pravda:

Psia papuľa obsahuje množstvo baktérií, podobne ako ľudské ústa. Hoci niektoré baktérie sú pre človeka neškodné, iné môžu spôsobiť infekcie. Psy často olizujú rôzne povrchy vrátane zeme a svojho tela, čo môže viesť k prenosu baktérií. Preto je dôležité dbať na hygienu a vyhýbať sa nadmernému kontaktu so psími slinami, najmä ak máte oslabenú imunitu.

7. mýtus: Psy žijúce vo vnútri nemôžu dostať blchy

Pravda:

Aj psy, ktoré trávia väčšinu času v interiéri, môžu dostať blchy a iné parazity. Blchy sa môžu dostať do vášho domova na oblečení, obuvi alebo cez iné zvieratá. Preto je dôležité pravidelne ošetrovať psa proti parazitom pomocou vhodných prípravkov, ako sú pipety, obojky alebo tabletky, aby ste zabránili infestácii.

Proti blchám a iným parazitom môžete použiť prípravky z našej prírodnej lekárne:

8. mýtus: Studený a mokrý nos je znakom zdravého psa

Pravda:

Teplota a vlhkosť psieho nosa nie sú spoľahlivým ukazovateľom jeho zdravotného stavu. Nos psa môže byť suchý alebo teplý z rôznych dôvodov, ako je teplota prostredia alebo aktivita psa. Ak máte obavy o zdravie vášho psa, je lepšie sledovať jeho správanie, chuť do jedla a iné príznaky choroby. V prípade pochybností vždy konzultujte s veterinárom.

9. mýtus: Psovi stačí veľký dvor, aby mal dostatok pohybu

Pravda:

Aj keď máte veľký dvor, pes potrebuje pravidelnú interakciu, prechádzky a duševnú stimuláciu. Nezávislá aktivita na dvore nemusí uspokojiť jeho potrebu po pohybe a spoločnosti. Bez dostatočnej pozornosti môže pes vykazovať neželané správanie, ako je nadmerné štekanie, hrabanie alebo ničenie predmetov. Spoločné aktivity posilňujú váš vzťah a prispievajú k celkovému šťastiu psa.

10. mýtus: Zvyšky zo stola sú pre psa vhodné

Pravda:

Ľudské jedlo často obsahuje prísady, ktoré sú pre psy nevhodné alebo dokonca toxické, ako sú cibuľa, cesnak, koreniny, soľ či cukor. Mastné a korenené jedlá môžu spôsobiť tráviace problémy alebo pankreatitídu. Varené kosti sú nebezpečné, pretože sa môžu trieštiť a spôsobiť poranenia tráviaceho traktu. Je lepšie psa kŕmiť kvalitným krmivom určeným pre psov, ako napr. surovou stravou a zvyšky zo stola vyhodiť.

11. mýtus: Krížence sú zdravšie než čistokrvné psy

Pravda:

Hoci krížence môžu mať genetickú výhodu vďaka väčšej genetickej rozmanitosti, nie je zaručené, že budú zdravšie ako čistokrvné psy. Oba typy môžu trpieť dedičnými ochoreniami. Dôležité je poznať zdravotný stav rodičov a zabezpečiť psovi pravidelnú veterinárnu starostlivosť vrátane očkovaní a preventívnych prehliadok.

12. mýtus: Starého psa novým trikom nenaučíte

Pravda:

Psy sú schopné učiť sa počas celého života. Starší pes môže byť dokonca pozornejší a pokojnejší počas tréningu. S trpezlivosťou, pozitívnym prístupom a vhodnými metódami môžete naučiť novým trikom alebo povelom aj staršieho psa. Tréning tiež pomáha udržiavať jeho mentálnu aktivitu.

13. mýtus: Šteniatko zo zlého správania vyrastie

Pravda:

Nevhodné správanie u šteniat nezmizne samo od seba. Bez správnej výchovy a tréningu sa zlé návyky môžu upevniť a zhoršiť. Je dôležité začať so socializáciou a výcvikom čo najskôr, aby ste predišli problémom v budúcnosti. Správne vedenie pomáha šteniatku rozumieť pravidlám a očakávaniam v domácnosti.

14. mýtus: Nie každé plemeno sa dá vycvičiť

Pravda:

Každý pes je schopný učiť sa. Niektoré plemená môžu byť nezávislejšie alebo tvrdohlavejšie, ale s vhodnými metódami tréningu a trpezlivosťou môžete dosiahnuť pokrok u akéhokoľvek plemena. Kľúčom je pochopiť motiváciu psa a prispôsobiť tréning jeho potrebám. Využívanie pozitívneho posilňovania často prináša najlepšie výsledky.

15. mýtus: Ak budete používať pamlsky pri tréningu, pes nikdy nevykoná povel bez odmeny

Pravda:

Pamlsky sú účinným nástrojom na motiváciu psa počas tréningu, najmä v počiatočných fázach. Postupne môžete odmeny obmedzovať a nahrádzať ich pochvalou, hrou alebo inými formami pozitívneho posilnenia. Pes sa naučí reagovať na povely aj bez pamlskov, ak je tréning konzistentný a pozitívny.

Vyberte si z našej širokej ponuky chutných a kvalitných pamlskov pre psy:

Záver

Veríme, že odhalenie týchto mýtov vám pomôže lepšie pochopiť vášho psa a zlepšiť váš vzájomný vzťah. Správne informácie sú kľúčové pre poskytnutie najlepšej starostlivosti a vytvorenie harmonického spolužitia. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky o správaní vášho psa, neváhajte sa obrátiť na veterinára alebo odborníka na výcvik psov.