Slovo BARF pochádza zo skratky anglických slov Bones And Raw Food (kosti a surová strava) alebo Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vhodné surové potraviny). BARF je prírode najbližší a doteraz iným krmivom neprekonaný spôsob výživy psa. Základ jedálničku podľa barf stravovania tvorí surové mäso a surové kosti. Žalúdok psa od pradávna obsahuje veľmi silné žalúdočné kyseliny, ktoré si so surovým mäsom i kosťami hravo poradia. Psy dokonca disponujú aj tzv. ihlovým reflexom , ktorý im ochráni žalúdok a črevá pred poranením ostrými výčnelkami úlomkov kostí. Skrmovania surových kostí sa preto netreba báť. Ich ohrýzaním si navyše psy prirodzene čistia chrup a vďaka tomu sa im tvorí menej zubného kameňa.

Môže BARF uškodiť ?

Niekomu môže napadnúť, že tráviace ústrojenstvo dnešných psov už predsa musí byť prispôsobené granulovanému krmivu. Že surové mäso či úlomky kostí by im mohli pri konzumácii uškodiť. Opak je však pravdou. Granule sú na trhu len niečo vyše 100 rokov a to je príliš krátky čas na to, aby sa tráviaci trakt zvieraťa ako je pes prispôsobil natoľko, že nebude schopný prijímať jemu prirodzenú potravu. A hoci mnohé psy s granulami problém nemajú, nie je to ideálna potrava. Stačí si len poriadne prečítať zloženie a hneď zistíš, že ani tie najlepšie granule sa nevyrovnajú čerstvej strave. Nehovoriac o konzervantoch a dochucovadlách, ktoré granule obsahujú a tiež obilninách, ktoré sú pre psy častým alergénom.

Salmonelóza a BARF : Pravda či mýtus?

Kŕmenie surovým mäsom neznamená hneď nákazu salmonelózou. V prípade, že psík je zdravý a silný, dokáže baktérie rodu Salmonella stráviť. V prípade, že sa tieto v čreve psa premnožia, spôsobujú infekčné ochorenie -  Salmonelózu. Psi kŕmení barfom majú prirodzene silnejšiu imunitu a tiež kyslejšie a tým pádom zdravšie prostredie žalúdka ako psi kŕmení granulami, čo znamená, že účinnejšie zabíjajú patogénne mikroorganizmy ako aj baktérie rodu Salmonella. Preto zdravému psíkovi neškodí ak vo voľnej prírode skonzumuje pozostatky nejakého zvieraťa. Ak však chceš u svojho psíka predísť salmonelóze, kupuj mäso vždy iba od overeného dodávateľa a vhodne krmivo skladuj. Kvalitné a kontrolované mäso pre tvojho psíka nájdeš aj v našom e-shope. Ak sa chceš dozvedieť viac o príznakoch, diagnóze a liečbe salmonely u psíka prečítaj si náš článok: Salmonela u psa: Možnosti nákazy, príznaky, diagnóza a liečba

BARF je Návrat k prírode

Psy zdomácneli pred cca 15 000 rokmi. Ich predkami boli vlci a tí sa živili svojou korisťou. Z koristi zjedli vnútornosti, svalovinu aj kosti, a mnohokrát si stravu obohatili aj o bylinky či lesné ovocie. Ich tráviaci trakt bol prispôsobený tak, aby efektívne strávil každú zo spomenutých surovín. Tráviaci trakt dnešných psov je prispôsobený rovnako. Kŕmnu dávku svojho domáceho miláčika preto v rámci BARF stravovania môžeš okrem surového mäsa, vnútorností a kostí obohatiť aj o bylinky, ovocie, zeleninu, orechy, mliečne výrobky, rastlinné a živočíšne oleje a v prípade potreby iné doplnky.

Zdravotné benefity BARF stravy

Pomocou BARF stravy je možné psíkovi prinavrátiť stratenú vitalitu a chuť do života, zvýšiť kvalitu srsti a a zdravie kĺbov, optimalizovať telesnú hmotnosť, predchádzať rôznym alergiám a ochoreniam,  či výrazne zlepšiť zhoršený zdravotný stav. Mäso, kosti, ale i ovocie a zelenina sú pre psy najlepšie využiteľným zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov v prirodzenej forme. Kŕmenie surovou stravou je veľmi jednoduché a je vhodné pre každého psa bez ohľadu na plemeno, veľkosť, vek či graviditu.  Zdravotných výhod je ale omnoho viac, medzi inými napríklad aj:

  • Zdravšia pokožka, srsť aj kĺby psíka

  • Zdravý a krásny chrup psíka bez zubného kameňa

  • Väčšie množstvo energie, zvýšená vitalita a chuť do života

  • Vyváženejšie telesné proporcie - optimalizácia telesnej hmotnosti

  • Odolnejší a zdravší imunitný systém

  • Prevencia voči alergickým reakciám a ochoreniam 

  • Efektívnejšie trávenie - menej plynatosti a exkrementov oproti stravovaniu inými druhmi krmiva pre psov

V dnešnej dobe má človek široký výber možností, ako kŕmiť svojho psa. Niekedy môže byť naozaj ťažké rozhodnúť sa. Preto ak ťa tento spôsob kŕmenia zaujal, prečítaj si ďalšie články, v ktorých nájdeš rady a tipy . Určite ti odporúčame začať článkami nižšie.

Ako kŕmiť barfom a na čo si dať pri barfovaní pozor?

Okrem toho, čo sa odporúča, je dôležité si povedať aj to, čo sa pri barfovaní neodporúča a na čo si dávať pozor. Je veľmi dôležité vedieť, ktoré potraviny sú pre psa nevhodné. Patrí medzi ne všeobecne známa čokoláda, avokádo či cibuľa. Pre psy sú napríklad nebezpečné aj varené či pečené kosti. Sú ťažko stráviteľné, oveľa tvrdšie ako surové a po rozhryzení sa štiepia na ostré kúsky, takže by mohli psovi poraniť tráviaci trakt. Bezpečné je preto podávať psom iba surové kosti. Taktiež príliš veľké množstvo kostí by psovi mohlo spôsobiť zápchu. Viac o nevhodných potravinách pre psy sa dočítaš v našom článku: Potraviny nevhodné pre psy

Vhodné potraviny a vyvážená kŕmna dávka pre barfovanie

Vyvážená kŕmna dávka a objem jednotlivých položiek  BARF stravy by sa mal skladať  s prihliadnutím na potreby psíka , jeho telesných proporcií, plemena,  veku psíka a tiež na zdravotný stav. Správnym zložením kŕmnej dávky, totiž dokážeme výrazne skvalitniť život seniora, prípadne vyliečiť  zdravotné ťažkosti. Kŕmna dávku by malo tvoriť v závislosti od vyššie uvedeného približne

  • Mäso a vnútornosti (50-70%) - z tohto množstva v pomere približne 50% svalovina , 40%  vnútorné svalové tkanivo (srdce, neprané zelené držky) a približne 10-15% vnútornosti (pečeň, ľadvinky  a podobne)

  • Kosti a chrupavky (20%)- Bezpečné je podávať psom iba surové kosti. Sú hlavným zdrojom fosforu a vápnika v BARF strave. Obsahujú aj minerály a vitamíny a tiež železo. Kosti a chrupavky sa v kombinácii s vláknitými prílohami používajú v BARF stravovaní na reguláciu hustoty stolice. Ak kosti tvoria viac ako 20% kŕmnej dávky, psovi môžeme spôsobiť zápchu.

  • 10% Vláknitá Príloha - Tvorí ju vhodná zelenina a ovocie, vajcia, mliečne výrobky prípadne malé množstvo obilnín. Zelenina a ovocie dodáva psovi potrebnú vlákninu, vitamíny, minerály, omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu a enzýmy.

Viac o tom ako zostaviť  BARF jedálniček v našom článku: Ako zostaviť BARF jedálniček.