Medzi bežne používané doplnky stravy psov patrí kĺbová výživa. Hoci, pokiaľ sú psy kŕmené surovou stravou správne, nemalo by im nič chýbať ani v tomto smere. V niektorých prípadoch je ale predsa len lepšie kĺbovú výživu psovi podávať. Prečítaj si aké druhý kĺbovej výživy existujú, a pre ktoré psy je vhodná.

Doplnky kĺbovej výživy a ich benefity

  • Tabletky - sú asi najbežnejšie používané doplnky. Na trhu existuje množstvo značiek, z ktorých si môžeš vybrať. Podľa potreby môžeš svojmu psovi kúpiť kĺbovú výživu v tabletkách ako prevenciu alebo tabletky aj so zložkami proti bolesti pre psy, ktoré už problémy s kĺbmi majú.

  • Prášok - s týmto druhom kĺbovej výživy je to podobne ako s tabletkami. Len podávanie môže byť pre niekoho jednoduchšie, pretože prášok proste zamiešaš do kŕmnej dávky a je to.

  • Sirup - tekutá forma kĺbovej výživy má veľmi dobrú využiteľnosť účinných látok a zároveň zaúčinkuje asi najrýchlejšie zo všetkých doplnkov. Podávanie je tiež jednoduché. Chutný sirup sa ľahko zamieša do kŕmnej dávky.

  • Prirodzené doplnky, ktoré sú súčasťou BARFu - ako prevenciu pred problémami s kĺbmi môžeš svojmu psovi podávať aj úplne bežné veci, ako napríklad huspeninu, kože a tučnejšie odrezky, chrupavky a pod. Výborné sú bravčové paprče.

Ktorým psom podávať kĺbovú výživu?

  • Šteňatá a psy v raste - najmä obrie plemená mávajú časté problémy s kĺbmi a preto je vhodné im podávať doplnky na kĺby počas celého obdobia rastu, čo je približne 18 - 24 mesiacov. Samozrejme aj menším psom môže kĺbová výživa prospieť, no pri malých a stredných plemenách stačí tento doplnok podávať približne do 1 roka.

  • Aktívne psy - psy, ktoré sa venujú rôznym športom si namáhajú svoj pohybový aparát oveľa viac a preto im nezaškodí ak im 2x do roka spravíš tzv. kúru. Čiže im po dobu cca 2 mesiacov budeš podávať výživové doplnky na kĺby. Potom pár mesiacov pauza a následne druhá kúra opäť po rovnakú dobu.

  • Psí seniori - u starších psov nie je nič nezvyčajné, keď sa prejavia problémy s kĺbmi. Ak si všimneš, že tvoj psík chodí ťažkopádnejšie, horšie sa mu líha či zdvíha zo zeme a pod., je dobré zvážiť kĺbové doplnky. Takémuto psovi kĺbovú výživu podávaj nepretržite.

  • Psy po úraze/operácii - tieto psy ocenia najmä kĺbové prípravky aj s látkami proti bolesti. Kĺbová výživa im uľahčí zotavovanie sa a obnovenie funkčnosti zraneného kĺbu.