Ako prílohu k mäsku môžu psy dostať takmer čokoľvek. Existuje však pár druhov potravín, ktoré vo väčšom množstve môžu psovi viac uškodiť ako prospieť. Preto je lepšie ich z jedálnička vynechať alebo obmedziť na minimum.

Prečítaj si, o ktoré potraviny sa jedná a prečo by psom mohli uškodiť.

1. Cibuľa a cesnak

Cibuľa a cesnak sú pre psy ťažko stráviteľné a môžu im spôsobiť nadúvanie.  Vo väčšom množstve obsahujú toxíny, ktoré napádajú červené krvinky. Ak však z času na čas podáme psovi kúsok cesnaku, nič sa nestane. Ba naopak, cesnak je dobrou prevenciou niektorých vnútorných parazitov.

2. Hrozno

Hroznové kôstky a hrozienka môžu vo väčšom množstve spôsobiť poškodenie obličiek. Sem-tam pár bobuliek hrozna však môže psík bez obáv zjesť.

3. Strukoviny

Hrach, fazuľa, šošovica a ďalšie strukoviny sú pre psy ťažko stráviteľné. Vo väčšom množstve môžu aj nadúvať a preto je lepšie ich z jedálnička vynechať. Ak však predsa len chceme dopriať psíkovi trochu strukovín, je lepšie ich uvariť a poriadne rozmixovať. Inak len prejdú tráviacim traktom celé tak, ako ich psík zjedol.

4. Orechy

Z orechov sú pre psy najviac nevhodné makadamové orechy, ktorých konzumácia môže psovi spôsobiť zvracanie, zvýšenie telesnej teploty či malátnosť. Ostatné druhy orechov môžu psy v menšom množstve konzumovať bez problémov. Treba si však dať pozor na škrupiny z vlašských orechov a tiež pleseň, ktorá tieto orechy napadá. Orechy je najlepšie podávať psom pomleté a zamiešané do kŕmnej dávky.

5. Zelené paradajky

Zelené paradajky a stonky paradajok obsahujú atropín, ktorý psom môže spôsobiť ťažkosti ako triašku, kómu či zástavu srdca. Zrelé paradajky túto látku strácajú a preto je pre psy bezpečné ich konzumovať.

6. Avokádo

Avokádo môže psom spôsobiť žalúdočné ťažkosti, ako sú vracanie alebo hnačka. Dôvodom je toxín (persin), ktorý avokádo obsahuje.

7. Čokoláda

Kakao, ktoré čokoláda obsahuje, je pre psy toxické. Vo väčšom množstve im môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto je nevhodné psom podávať akúkoľvek čokoládu. Ak sa náhodou stane, že sa psík sám ponúkol čokoládou, treba ho deň či dva sledovať či sa u neho neprejavia niektoré príznaky (zvracanie, hnačka, nepokoj, hyperaktivita, prudké dýchanie…). V prípade, že spozoruješ u psa tieto príznaky, hneď kontaktuj veterinára. Pokiaľ však psík skonzumuje len malé množstvo čokolády, tak sa nemusí nič stať. Pričom platí, že čím väčší pes, tým väčšie množstvo čokolády dokáže zvládnuť. To však neznamená, že svojho psa môžeš čokoládou kŕmiť, len nemusíš spanikáriť, ak napr. doga zhltne jednu menšiu čokoládovú tyčinku.

8. Sladkosti

Nie len čokoláda, ale aj ostatné sladkosti sú pre psy nevhodné. Množstvo cukru, ktoré obsahujú psom nijak neprospieva. Skôr im môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy a pri častej konzumácii aj obezitu.

9. Ľudské jedlo

To, čo robí ľudské jedlo pre psy nevhodným sú prepálené tuky, korenie, soľ a ďalšie dochucovadlá, konzervanty a podobne. Párky, šunky či zvyšky od stola psovi do misky jednoducho nepatria. Samozrejme, ak raz za čas psovi dáš napríklad tabletku zabalenú do plátku šunky, nič sa nestane. Pravidelne by to ale naozaj nemal konzumovať.

10. Varené a pečené kosti

Surové kosti sú pre psy skvelým zdrojom vápnika a ďalších minerálov. Sú dôležitou súčasťou psieho jedálnička. Avšak pozor si treba dávať na tepelne upravené kosti. Tie totiž menia svoju štruktúru a štiepia sa na ostré kúsky, ktoré môžu psovi vážne poraniť tráviaci trakt. Navyše sa stávajú oveľa ťažšie stráviteľnými. Preto kosti od obeda spolu s ostatnými zvyškami vyhoď radšej do koša a svojmu psíkovi dopraj chutnú surovú kosť obalenú mäskom.