Vápnik (kalcium, Ca) ako jeden z makroelementov sa v organizme využíva najmä na tvorbu kostí, ale je dôležitý aj pre zrážanie krvi. Vápnik úzko súvisí s fosforom (P) a ich pomer by mal byť 1,5-2 (Ca):1 (P). Vstrebávanie vápnika a fosforu z tráviacej sústavy, ich ukladanie v kostiach a vylučovanie z organizmu reguluje vitamín D, ktorý tvorí vitamín D2 a D3 aktiváciou provitamínov účinkom ultrafialového žiarenia slnka v koži. Pri nedostatku vápnika pri mladých psoch vzniká krivica, pri starších jedincoch sa môže vyskytnúť tzv. lámavosť kostí (osteomalácia) a svalové kŕče. Nadbytok vápnika je pre psy tiež nebezpečný.

Prirodzený zdroj je hodnotnejší

Vápnik pre psa je vždy lepšie zabezpečiť prirodzenou cestou ako v tabletkách. Tie väčšinou obsahujú prísady, aby držali tvar, mali dlhú trvanlivosť, boli pre psa atraktívne. Samozrejme, ak pes trpí nedostatkom vápnika, alebo mu rastú kosti, môžeme mu zakúpiť aj tabletky s vhodným zložením, ale najlepšie je, ak vápnik prijíma v strave. Preto je barf vhodným spôsobom, ako doplniť kalcium pre psov.

Zdroje vápnika

Množstvo vápnika, ktoré pes musí denne prijať závisí od plemena, veku, dedičných predispozícií, ročného obdobia, individuality, metabolizmu, hmotnosti, a mnoho iných faktorov. Najviac bohaté na vápnik sú vaječné škrupiny, ktoré je potrebné pomlieť alebo rozdrviť na prášok a pokvapkať trochou citrónu. Ďalej kalcium obsahujú kosti hovädzie, kuracie, morské riasy, mak, ryby, orechy, mliečne výrobky. Ak si nie ste istý, či váš pes prijíma potrebné množstvo vápnika, je vhodné mu urobiť rozbor krvi, aby nemal príliš málo alebo veľa vápnika. Zdravie psa je vždy na prvom mieste.

Pri zabezpečení pestrej stravy príjme pes dostatočné množstvo vápnika a nie je potrebné ho pridávať v tabletkách. V prípade, že váš pes má problém s príjmom kostí, je možné mu obsah vápnika a fosforu doplniť vo forme kostnej múčky, ktorá je vhodná pri barfovaní. Na našej stránke nájdete množstvo inšpirácií na recepty, pomocou ktorých pes príjme dostatočné množstvo vápnika.