Aj keď je pes mäsožravec, približne 20 – 30 % kŕmnej dávky by mali tvoriť prílohy. Tie sú najčastejšie zelenina, ovocie a obilniny. Rastlinné krmivá sa do psieho jedálničku zaraďujú najmä pre obsah vitamínov, antioxidantov a vlákniny, ktorá sa skladá z celulózy, hemicelulózy a pektínu. Na rozdiel od bylinožravcov, pri ktorých je rastlinná strava základ jedálnička, a ktorí majú vo svojom tráviacom trakte baktérie produkujúce enzým celulázu na rozklad celulózy, mäsožravce potrebujú prijať vlákninu predovšetkým na podporu peristaltiky (pohyb čriev). Okrem toho, vláknina zabezpečuje aj mechanické nasýtenie zvierat.

Rastlinné produkty sú však chudobné na vitamín B12, ktorý sa nachádza len v živočíšnych produktoch, najmä v pečeni. Vlci prijímajú rastlinnú časť potravy z vnútornosti koristi, ktorá ju požuje a z časti natrávi. Preto je veľmi dôležité, aby zelenina pre psa a ostatné prílohy boli mechanicky narušené. Barf kŕmenie a úprava príloh simuluje zmes, ktorú by pes prijal z vnútornosti zabitej koristi. Mechanickou úpravou, či už strúhaním, alebo mletím, mixovaním, sa stanú živiny ľahšie prístupnými pre enzýmy v tráviacom trakte psa, takže sa zvýši ich stráviteľnosť. Prílohy je možné pomiešať s mäsom, čím sa obmedzí separovanie chutnejších častí a pes príjme potrebné množstvo vitamínov z príloh. Okrem mechanickej úpravy je vhodná aj tepelná úprava. Varením sa inaktivujú niektoré vitamíny, preto je vhodnejším spôsobom tepelnej úpravy parenie.

Psia strava sa po tepelnej úprave stáva stráviteľnejšia a má nižší obsah škodlivých látok. Obilniny alebo zelenina bohatá na škrob (napr. zemiaky), dosahujú pri vyššej teplote mazovatenie škrobu a jeho lepšie využitie. Mechanicky a tepelne upravené prílohy si môžeš pripraviť vopred, navážiť ich, rozdeliť na jednotlivé dni, dať do formičky alebo dózy, a uložiť ich do mrazničky na neskoršie použitie. O tom, ktoré druhy zeleniny, ovocia a príloh sú vhodné pre psy sa dočítaš v našom článku.

Dúfame, že tento článok ti pomohol pochopiť, prečo je úprava zeleniny a ovocia pre psy dôležitá, a zostavovanie barf jedálnička bude pre teba teraz jednoduchšie.