Odčervovanie je často rozoberanou témou medzi psíčkarmi. Ako často odčervovať psa, či preventívne odčervovať alebo radšej testovať psa na parazity, ale aj či sa psími parazitmi môžu nakaziť ľudia, sú otázky, ktoré si položil nejeden majiteľ psa. V tomto článku si povieme o rôznych druhoch vnútorných parazitov, ako sa nimi môže pes nakaziť, ako ho pred nakazením ochrániť a aj akú rolu v tomto celom zohráva BARF.

Červy u psa

U psov sa stretávame s rôznymi druhmi červov. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce patria:

 • Škrkavka psia (Toxocara canis) - sú to biele červy, dlhé približne 12 cm a dajú sa vidieť v stolici nakazeného psa. Často sú nimi nainfikované už šteniatka. Typickými príznakmi sú kašeľ, hlien, zvýšená teplota, nafúknuté brucho, bolesti brucha, zvracanie, hnačka či nechutenstvo. Škrkavky v tele psa produkujú toxíny a môžu spôsobiť upchatie čreva. Sú prenosné na človeka, pričom najviac ohrozené sú malé deti.

 • Pásomnica psia (Dipylidium caninum) - sú to ploské článkovité červy, ktoré žijú v črevách psa a kradnú tam živiny z jeho jedla. Môžu dorásť až do dĺžky 60 cm. Prenášajú sa konzumáciou nakazeného mäsa, zdochlín, výkalov alebo blchami. Medzi príznaky nakazenia pásomnicou patrí náhly úbytok hmotnosti, zvracanie, zápcha, olizovanie konečníka či prítomnosť červov v stolici.

 • Svalovec špirálovitý (Trichinella spiralis) - tento parazit môže nakaziť nielen psa, ale aj človeka. Larvy svalovca sa z čriev dostanú cez krvný obeh až do svalov, kde vytvárajú cysty. Pes sa najčastejšie nakazí skonzumovaním mäsa, ktoré nebolo tepelne upravené a pochádza z nedôveryhodných zdrojov. Prevenciou je podávať mäso len z overených zdrojov alebo ho dostatočne premraziť na teplotu aspoň -15°C. Príznaky napadnutia svalovcom sú črevné ťažkosti, opuch na hlave a viečkach, zápal a bolesti svalov, krvácanie a horúčka. 

 • Vlasovec psí (Dirofilaria immitis) - sú to tenké červy, ktoré majú dĺžku okolo 20 cm. Prenášajú ich komáre v oblastiach s teplejším podnebím. Larvy vlasovcov sa krvným obehom dostanú do srdca a pľúc. Nakazenie sa prejavuje únavou, kašľaním, úbytkom hmotnosti, odpadávaním a zhoršenou fyzickou kondíciou. Ako tieto červy rastú, spôsobujú problémy s dýchaním a začínajú blokovať cievy, čo môže postupne viesť až k zlyhaniu srdca.

 • Giardie a kokcídie - nejedná sa o červy, ale o jednobunkové organizmy, ktoré napádajú črevá. Obe poškodzujú sliznicu čreva a pes sa nimi môže nakaziť napríklad z výkalov alebo z kontaminovanej vody. Príznakmi sú nechutenstvo, zvracanie, hnačka a horúčka.

Vnútorné parazity oberajú psa o dôležité živiny a niektoré produkujú aj toxíny. Najčastejšie spôsobujú hnačky, zvracanie, únavu psa či matnú srsť.

Odčervovanie psov

Po narodení psíka by sa šteniatka mali odčervovať do veku 3 mesiacov každé 2 týždne. Neskôr sa odčervujú raz za 3 mesiace. Keďže vnútorné parazity sa môžu na šteniatka preniesť cez placentu a mlieko suky, je vhodné sučku pred krytím, po 42. dni gravidity a počas kojenia tiež odčerviť.

Dospelé psy sa preventívne odčervujú každých 3 - 6 mesiacov. Tieto odporúčané intervaly odčervovania sú stanovené na základe vývojového cyklu endoparazitov, takže ani pri BARFe nie je potrebné častejšie odčervovanie. 

V prípade, že je psík v kontakte s malými deťmi, odporúča sa odčervovať ho každé 3 mesiace. Malé deti často lezú po zemi a dávajú do úst rôzne predmety, preto by sme mali dbať na ich zdravie, keďže niektoré parazity sú prenosné aj na človeka.

Diagnostika endoparazitov

Ak majiteľ nechce zbytočne zaťažovať organizmus psíka preventívnym podávaním antihelmintík, môže dať psa najskôr vyšetriť a pri pozitívnom výsledku psíkovi podá odčervovacie prípravky vo forme tabletky alebo pasty. Diagnostika endoparazitov sa vykonáva koprologickým vyšetrením trusu. Majiteľ v priebehu 3-4 dní zbiera exkrementy psíka, ktoré prinesie veterinárovi na vyšetrenie. V laboratóriu zistia neprítomnosť alebo prítomnosť vajíčok jednotlivých druhov vnútorných parazitov a veterinár potom odporučí majiteľovi ďalší postup a vhodné liečivo.

BARF a vnútorné parazity

Pri porovnaní psov kŕmených granulami a psov kŕmených surovou stravou, je BARF jedálniček vhodnejší pri ochrane pred endoparazitmi. Psy kŕmené BARFom majú prirodzene viac kyseliny chlorovodíkovej vo svojom žalúdku a teda aj nižšiu hodnotu pH (pH 0,5-1). Ak je zdravý pes kŕmený kvalitným a premrazeným mäsom, je uňho len malá šanca, že sa nakazí.

Kvalitné kŕmne mäso pre psy je možné kúpiť v našom e-shope.

Prevencia

Aj napriek tomu, že BARF strava pomáha pri ochrane psa pred vnútornými parazitmi, môžu sa u neho vyskytnúť. Niektoré parazity totiž vytvárajú okolo seba ochranné obaly a ani kyslé prostredie ich nezničí. Navyše vo vonkajšom prostredí sú schopné prežívať niekoľko rokov.

Najnáchylnejšie na napadnutie parazitmi sú šteňatá, gravidné a kojace suky, staršie psy, psy s narušeným trávením alebo psy s oslabenou imunitou. Z tohto dôvodu je extrémne dôležitá prevencia.

Zásady úspešnej prevencie:

 • Pri BARFovaní skrmovať len mäso z overeného zdroja a to najmä pokiaľ ide o divinu.

 • Mäso vždy radšej pred podávaním na 48 hodín premraziť.

 • Dbať na to, aby pes vonku nepožral výkaly iných zvierat alebo zdochliny.

 • Nedovoliť psovi piť vodu z kaluží, ktoré sú plné nie len baktérií, ale aj parazitov z voľne žijúcich zvierat.

 • Chrániť psa pred komármi, blchami a inými vonkajšími parazitmi, ktoré môžu byť prenášačmi vnútorných parazitov.

 • Pravidelne psa odčervovať veterinárnymi alebo prírodnými liečivami, resp. pravidelne nechať psovi vyšetriť trus.

 • Pravidelne dezinfikovať miesta, kde sa pes zdržiava.

 • Po nakazenom psovi vždy upratať exkrementy, skrz ktoré sa vajíčka endoparazitov dostávajú do vonkajšieho prostredia a môžu tak opätovne nakaziť nášho psa alebo aj iné psy.

Kedy navštíviť veterinára?

Pri podozrení, že sa pes nakazil endoparazitmi je najlepším riešením navštíviť veterinára a rovno mu aj zobrať vzorky stolice na koprologické vyšetrenie. Návšteva veterinára je ešte nevyhnutnejšia v prípade, ak sa u psa prejavia niektoré z hore spomínaných príznakov, ako horúčka, hnačka, chudnutie, nafúknuté brucho a pod. Červy u psa netreba podceniť, pretože zanedbanie liečby môže spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy a v niektorých prípadoch mať až fatálne následky.