Niektorí ľudia odmietajú barf kŕmenie, pretože sa mylne domnievajú v to, že ich pes bude agresívnejší, alebo počuli iné mýty o BARF. Je pre nich jednoduchšie nasypať granule priamo z vreca, ako zabezpečiť kvalitnejšiu a prirodzenejšiu potravu pre psov bez zbytočných konzervantov a umelých prísad, ktoré sú vo väčšine prípadov dokonca zdraviu škodlivé. Tento článok ti vyvráti niektoré mýty o barf

Mýtus 1: Pes bude agresívnejší

To, že pes pri kŕmení surovým mäsom alebo kosťami bude agresívny je mýtus. Agresívny pes môže útočiť alebo loviť iné zvieratá na základe loveckého inštinktu, ktorý zdedil po svojich predkoch, a ktorý má v génoch. Ak bol pes správne socializovaný, vychovaný a nemá žiadne psychické poruchy nebude útočiť na zvieratá ani ľudí.

Mýtus 2: Chytenú korisť poľovný pes tzv. načne

Úlohou poľovných psov je nájsť, vystopovať, dohľadať a prípadne aj priniesť dohľadanú zver. Napriek tomu, niektorí psi si na koristi pochutnajú, čo vôbec nesúvisí s kŕmením surovou stravou. Aj psi, ktorí boli celý život kŕmení granulami môžu zver zabiť. Ide skôr o dôsledok zlého výcviku.

Mýtus 3: Kŕmenie kosťami je riskantné

Nebezpečenstvo predstavujú len  tepelne upravené kosti, pri ktorých sa mení štruktúra a ich úlomky sú ostré, čo môže vážne poškodiť tráviaci trakt psa. So surovými kosťami si pes hravo poradí, pretože sa uňho vyvinul ihlový reflex, ktorý zabraňuje poškodeniu žalúdka a čriev. Napriek tomu, sa odporúča pri kŕmení šteniat kosťami, mať ich na dohľad.

Mýtus 4: Surové mäso môže psovi ublížiť

Pokiaľ zabezpečuješ svojmu psovi kvalitné mäso z overeného zdroja, je možné vylúčiť ochorenia ako je salmonela alebo prítomnosť parazitov. Surové mäso by sa malo pred kŕmením aspoň na 48 hodín premraziť, aby sa výskyt patogénnych mikroorganizmov čo najviac minimalizoval. Pri ochrane psa pred parazitmi a choroboplodnými zárodkami pomáha aj kyslosť žalúdočného obsahu, ktorá sa pohybuje od pH 0,5 do 1,0.

Mýtus 5: BARF jedálniček je drahý

Pri kupovaní granúl platíš aj za konzervanty, aby vydržali čo najdlhšie, a tie sa pri barfovaní vôbec nepoužívajú. Pri porovnaní vysokokvalitných granúl, ktoré spĺňajú požiadavky na kŕmenie psa, je barf jedálniček lacnejší a omnoho kvalitnejší. Navyše pri granulácii sa používa vysoká teplota, ktorá inaktivuje niektoré vitamíny, takže ich je potrebné pridať umelo po granulácii, čo však nie je pre psa prirodzené.

Mýtus 6: Kŕmna dávka nie je pre psa vyvážená

Väčšina ľudí si presný a vyvážený jedálniček nezostavuje. Preto je dôležité, aby naša strava bola pestrá. Pri konzumácii tých istých potravín každý deň, by sme mohli trpieť nedostatkom niektorých zložiek a živín, a navyše by nám stále to isté jedlo nechutilo. Podobne je to aj pri psoch. Tiež im treba zabezpečiť rôzne druhy mäsa, rýb, zeleniny, ovocia, príloh, kostí. Pri dodržaní pomeru 50 – 60 % mäsa, 20 – 30 % kosti a 20 – 30 % príloh bude dospelý pes zdravý a v dobrej kondícii.