Pĺznutie alebo výmena srsti psa je prirodzený proces. Najčastejšie sa s pĺznutím stretávame na jar, kedy sa psi zbavujú starej srsti, ale aj na jeseň. S celoročným pĺznutím sa stretávame pri psoch žijúcich v interiéry. Existujú aj plemená, ktoré pĺznu minimálne. Medzi také patrí napríklad pudel, maltézsky psík, jemnosrstý pšeničný teriér, bišónik,... Pĺznutie je vylúčené len pri naháčoch, keďže ide o prirodzene bezsrsté plemená. Ich pokožka však vyžaduje pravidelné kúpanie a krémovanie. Títo psi sú vhodní pre ľudí alergických na psiu srsť. Psy, ktorí majú dlhú srsť a hustú podsadu, pĺznu vo veľkých chumáčoch. Nejde však o extrémne pĺznutie psa, aj keď sa zdá, že viac chlpov je na tvojej dlážke, ako na psovi. Ide predovšetkým o špice alebo zlatého retrívera. Srsť psa pomáha pri termoregulácii a ochrane pred napadnutím parazitmi či nežiaducimi mikroorganizmami.

Pĺznutie ako príznak choroby

Nadmerné vypadávanie srsti u psov môže v mnohom poukazovať na niektorú chorobu. Nadmerné pĺznutie psa sa najčastejšie prejavuje pri zlej strave, ochoreniach obličiek, nadobličiek, pečene, štítnej žľazy, alergiách, napadnutí parazitmi, atď. Psa, ktorý sa neustále škriabe, líže, je nervózny alebo až apatický, má na tele holé miesta, začervenanú kožu, rôzne šupinky alebo rany je potrebné vziať na vyšetrenie, aby sa stanovila správna diagnóza a včasná liečba.

Asi každý, kto chová psa si už položil otázku, ako zabrániť pĺznutiu psa. Keďže ide o prirodzený proces, nedá sa mu úplne zabrániť. Tak, ako ľuďom padajú vlasy, psy menia svoju srsť. Pĺznutie psa sa dá len urýchliť, napríklad každodenným česaním, teplým, ale nie horúcim a častým kúpeľom, a vhodnými doplnkami na podporu rastu a kvality srsti.

Kvalitná strava ako základ zdravej kože

Na zachovanie správnej funkcie kože a kvality srsti je potrebné psom zabezpečiť kvalitnú výživu s množstvom vitamínov a minerálnych látok. Medzi dôležité vitamíny pre psov na srsť patria vitamíny A, E, C, H a vitamíny skupiny B. Dôležité sú aj omega 3 mastné kyseliny a zinok. V tomto smere poskytuje BARF strava najlepší spôsob zabezpečenia všetkých potrebných vitamínov pre psov na srsť. Barfer zabezpečuje vitamín A len v potrave živočíšneho pôvodu ako sú ryby, pečeň, vaječný žĺtok. V krmivách rastlinného pôvodu sa nachádzajú len provitamíny (karotény), z ktorých si zvieratá musia vytvoriť vitamín A. Tieto rastliny ako mrkva, špenát, tekvica, marhule, paprika je potrebné pre podávaným spariť a nastrúhať, aby bol provitamín ľahšie stráviteľný. Zdrojom vitamínu E sú pšeničné klíčky, orieškysemienka, vaječný žĺtok, pečeň, za studena lisované oleje, listová zelenina. Vitamín C sa nachádza v šípkach, citrusoch, paprike, mrkve, acerole, brokolici, paradajkách, čiernej ríbezle, špenáte, brusniciach. Vitamín H (biotín) je obsiahnutý v hovädzej pečeni, paradajkách, vaječnom žĺtku, karfiole. Skupinu B vitamínov nájdeme v mäse, vnútornostiach, kvasniciach, mliečnych výrobkoch, ale aj v niektorom ovocí a zelenine.

V prípade, že chceš urýchliť pĺznutie, alebo má tvoj pes matnú srsť, môžeš mu pomôcť doplnkami, ako sú oleje alebo bylinky.