Tak ako orechy, aj semienka m├┤┼że┼í psom pon├║knu┼ą ako doplnok stravy. S├║ chutn├ę a┬áve─żmi zdrav├ę. Z┬ániektor├Żch sa dokonca vyr├íbaj├║ aj oleje, ktor├ę s├║ pre psy tie┼ż ve─żmi prospe┼ín├ę.

Semienka je v┼żdy lep┼íie rozdrvi┼ą, aby z┬ánich psy mohli vyu┼żi┼ą ─Źo najviac zdraviu prospe┼ín├Żch l├ítok a┬ázamie┼ía┼ą ich do k┼Ľmnej d├ívky.

Ak├ę semienka teda m├┤┼że┼í psom pod├íva┼ą?

Tekvicov├ę semienka

S├║ bohat├ę na vitam├şny A, D, E a┬ávitam├şny skupiny B, nenas├Żten├ę mastn├ę kyseliny, miner├ílne l├ítky, ako zinok, sel├ęn, drasl├şk, v├ípnik a┬áfosfor. Priaznivo p├┤sobia na ko┼żu a┬ápaz├║ry psa.

Slne─Źnicov├ę semienka

Obsahuj├║ esenci├ílne mastn├ę kyseliny, vitam├şny B1, E a┬áminer├ílne l├ítky, ako v├ípnik, hor─Ź├şk, ┼żelezo a┬áfosfor. Maj├║ priazniv├Ż vplyv na ko┼żu, srs┼ą a┬ápaz├║ry psa.

─Żanov├ę semienka

S├║ v├Żborn├Żm zdrojom nenas├Żten├Żch mastn├Żch kysel├şn a┬ávl├íkniny. Obsahuj├║ tie┼ż sel├ęn a┬áv├Ą─Ź┼íie mno┼żstvo tuku. Preto ak m├í tvoj ps├şk citliv├ę tr├ívenie, pod├ívaj ich s┬ámierou, inak mu m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą hna─Źku. ─Żanov├ę semienka m├┤┼że┼í pod├íva┼ą pomlet├ę alebo rozvaren├ę aj spolu s┬ávodou, v┬áktorej sa varili. Denne sa odpor├║─Źa pribli┼żne 1 k├ívov├í ly┼żi─Źka pomlet├Żch semienok na 10 kg hmotnosti psa. ─Żanov├ę semienka maj├║ priazniv├Ż vplyv na ko┼żu, srs┼ą a┬átr├ívenie psa.

Sezamov├ę semienka

Obsahuj├║ vitam├şny skupiny B, miner├ílny, ako v├ípnik, fosfor, ┼żelezo, zinok a┬ádrasl├şk. ─Äalej obsahuje esenci├ílne mastn├ę kyseliny a┬ávl├íkninu. Maj├║ priazniv├Ż vplyv na ko┼żu a┬ásrs┼ą psa.

Mak

Je bohat├Ż najm├Ą na v├ípnik a┬ápreto je vhodn├ę ho prid├íva┼ą do k┼Ľmnej d├ívky mlad├Żm psom v┬áraste. Z┬áminer├ílov ─Ćalej obsahuje fosfor, drasl├şk, hor─Ź├şk, sod├şk, ┼żelezo, mang├ín, me─Ć, zinok a┬ásel├ęn. Nach├ídzaj├║ sa v┬á┼łom v┼íak aj vitam├şny E, C a┬á─Ćal┼íie.

Alfalfa – Lucerna siata

Obsahuje vitam├şny A, E, D, K, B6 a┬áC, miner├íly, ako drasl├şk, v├ípnik, fosfor a┬á┼żelezo, esenci├ílne mastn├ę kyseliny a┬ám├í tie┼ż vysok├Ż obsah bielkov├şn. Alfalfa m├í priazniv├Ż vplyv na tr├ívenie, podporuje imunitn├Ż syst├ęm a m├í detoxika─Źn├ę ├║─Źinky. Je tie┼ż vhodn├í pre psy, ktor├ę maj├║ probl├ęmy s┬áobli─Źkami a┬ámo─Źov├Żmi cestami.