S hnačkou sa u psíka stretne z času na čas každý psíčkar. Niekedy je jej dôvodom vážnejší zdravotný problém a inokedy zas stačí len drobná zmena stravy a pes má hnačku. Zhrnuli sme pre teba niekoľko dôležitých informácií o tom ako vyhodnotiť sprievodné príznaky pri hnačke, ako zmierniť nepríjemné príznaky a čím psíka kŕmiť, keď má takéto tráviace ťažkosti.

Pes má hnačku - Aké sú príčiny hnačky u psa?

 • Nevhodné potraviny - Dôvodov, prečo psík hnačkuje, môže byť mnoho. Najčastejšou príčinou je však nevhodná strava, resp. to, čo pes zje napríklad na prechádzke. Tiež ak psovi ponúkate jedlo od stola, varené kosti, čokoládu, sladkosti, korenené alebo pálivé jedlo, spôsobujete mu tým nepríjemné problémy. Psie zažívanie nie je prispôsobené ľudskému sprocesovanému jedlu. Zvracanie, hnačka, nevoľnosť, nechutenstvo, to všetko môže byť príznak, že pes zjedol niečo čo nemal. Viac o potravinách, ktoré by psík nemal konzumovať v našom článku: Nevhodné potraviny pre psy

 • Akútna otrava - V prípade , že u svojho psíka pozorujete príznaky ako: krvavá hnačka, zvracanie, nadmerné slzenie, nadmerné slinenie či výtok z čumáku, rozšírené / zúžené zrenice môže sa jednať o akútnu otravu. Tá sa môže prejavovať u psa aj kombináciou už spomenutých príznakov s búšením srdca, zvýšenou horúčkou či zrýchleným dýchaním. V prípade podozrenia na otravu, bezodkladne vezmite psíka čo najrýchlejšie k veterinárovi alebo na veterinárnu pohotovosť.

 • Zmena stravy - Citlivejšie psy môžu mať tráviace problémy a hnačku aj zo zmeny stravy, napr. pridanie nového druhu mäsa do jedálnička, iná značka pamlskov a pod. Hnačka môže byť prítomná napríklad pri prechode z granúl na BARF stravovanie alebo naopak. Takýto prejav počas prechodu na iné krmivo býva obvykle dočasný a v prípade kŕmenia surovou stravou aj veľmi dobre regulovateľný počas celej doby kŕmenia.

 • Potravinová alergia - So stravou tiež súvisia aj psie alergie. Potravinová alergia (alebo aj intolerancia) sa často môže prejavovať práve prostredníctvom hnačiek. Obvykle ju sprevádzajú aj ďalšie príznaky ako ( svrbenie, pĺznutie srsti, začervenaná pokožka či chrasty). V prípade potravinovej intolerancie či alergii, je nutné psíkovi nastaviť hypoalergénnu diétu. Viac o alergiách u psov sa dozviete v našom článku: Alergie u psov

 • Vnútorné parazity - Ďalším dôvodom môžu byť vnútorné parazity( najčastejšie: Škrkavka, Machovec psí, pásomnica, Vlasovec psí, giardia - Giardóza) alebo aj červy. V takom prípade je okrem iného vhodné psíka odčerviť. Ideálne je však najprv vziať vzorku stolice na koprológiu a zistiť či pes parazity má alebo nie. Ak nie, príčinu treba hľadať inde.

 • Baktérie - Bakteriálne infekcie v žalúdku ako je napríklad salmonela

 • Medzi ďalšie dôvody patrí napríklad stres a vírusy, zápal podžalúdkovej žľazy, atď.

Ísť k veterinárovi?

Ak si na pochybách, k veterinárovi radšej zájdi alebo aspoň zavolaj. Ak nejde o nič vážne, tak ti len odporučí diétu a sledovať či sa zdravotný stav tvojho psíka nejako zmení. Pokiaľ sa objavia ďalšie príznaky (krv v stolici, vracanie, nadmerné slinenie, malátnosť, pes má stolicu neobvyklej farby, nechce jesť ani piť...), vždy kontaktujte veterinárneho lekára.

V prípade, že sa jedná len o reakciu na zmenu stravy alebo psíka niečo vystresovalo a nemá ďalšie príznaky, jedno-dvojdňová diéta mu trávenie upokojí a vráti sa zase do normálu. V takom prípade k veterinárovi utekať nemusíš.

Návšteva veterinára je nutná ak...

 • Okrem hnačky pes intenzívne zvracia

 • sa objavuje krvavá hnačka či v zvratky s prímesou krvi

 • je stolica častejšia ako 6 krát do dňa

 • je pes apatický, malátny, nič ho nebaví, nepije

 • pes zvracia a hnačka má tmavozelenú farbu

 • sa hnačka u psa nezlepší po nasadení diéty v priebehu 3-4 dní

Ako zastaviť hnačku u psa (dospelého aj šteniatka)

Ak má pes hnačku z toho, že mu nesadlo jedlo, poprípade zjedol niečo skazené, je vhodné mu najprv nasadiť hladovku aspoň na 24 hodín (šteňatám len 12 hodín). Prísun tekutín je však dôležitý, aby sa pes nedehydroval. Ak trpí hnačkou šteniatko je dôraz na pitný režim, ešte dôležitejší.  Preto dbaj na to, aby tvoj chlpáč počas hnačky vždy pil dostatok vody. Ak pes nepije vodu z misky, podávaj mu ju striekačkou priamo do papuľky.

Produkty, ktoré sú vhodné na nápravu zažívania

Na našom eshope nájdeš v prírodnej lekárni kategóriu Tráviace problémy . Niektoré bylinkové zmesi by si mal mať vždy pripravené v lekárničke pre tvojho chlpáča.
Prvým produktom, ktorý by si mal mať vždy po ruke a je vhodné ho podávať aj preventívne, je Aktívne črevo - cdVet .

Je to fermentovaný prípravok na nápravu črevnej mikroflóry, do tráviaceho traktu prináša probiotické mikroorganizmy ktoré produkujú kyselinu mliečnu, antioxidanty a enzýmy, a tým ho uzdravujú.

Denné dávkovanie tekutá forma:

 • Mačka, malý pes do cca 3 kg ……………….. 1 až 2 ml

 • Pes 3 až 15 kg …………………………………….. 2 až 5 ml

 • Pes 15 až 30 kg …………………………………… 4 až 9 ml

 • Pes nad 30 kg …………………………………….. 8 až 20 ml

Ďalším prípravkom, ktorý je okamžitým pomocníkom v boji proti hnačke a iným zažívacím problémom je Hnačka stop - cdVet . Zmes v práškovej forme môžeme psovi podať ihneď ako prvú pomoc. Čistí črevá od toxínov ktoré mohli spôsobiť hnačku, zlepšuje celkovú kondíciu čriev a vracia im tak prirodzenú obranyschopnosť.

Denné dávkovanie sypká forma:

 • Mačka………………………………………………… 0,5 odmerky

 • Psy do 25 kg ……………………………………….. 1 odmerka

 • Psy do 50 kg ……………………………………….. 2 odmerky

 • Psy nad 50 kg ……………………………………… 3 odmerky

Ďalším z produktov ktoré ti chceme odporučiť v tomto článku je Čajová zmes Črevá - cdVet . Z čajovej zmesi pripravíš výluh, ktorý môžeš preventívne podávať so stravou, alebo môžeš výluh podávať pre urýchlenie rekonvalescencie pri hnačke. Je veľmi vhodné ho kombinovať s ďalšími prírodnými formami liečby hnačky, ktoré nájdeš v podkategórii Tráviace problémy .

Denné dávkovanie (2 čajové lyžičky zmesi - 250ml výluhu):

 • Menší pes …………………………………………………………… cca 50 až 125 ml

 • Stredne veľký pes ……………………………………………….. cca 250 ml

 • Veľké plemená ……………………………………………………. až 500 ml

Diéta pre psa pri hnačke

 1. Hladovka - Nastaviť diétu pre psa po hnačke je nutné až po krátkej hladovke, ktorou sa psíkovi zosilnia tráviace šťavy.

 2. Ľahká dieta pre psa - Následne môžeme začať skrmovať chudé uvarené mäsko bez kože a bez kostí. Najlepšie morčacie alebo kuracie prsia, poprípade jahňacinu. Mäso netreba variť dlho, stačí 5-10 minút, pretože dlhým varením stráca výživové hodnoty. Ideálne je podávať ho s rozvarenou ryžou, ryžovým odvarom a s uvarenou, roztlačenou mrkvou. Ak tvoj pes nemôže jesť ryžu, vhodné sú aj rozvarené zemiaky aj s vodou, v ktorej sa varili. Mrkva, ryža aj zemiaky majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt a pomôžu „rozbúreným“ črevám upokojiť sa. Voda z ryže alebo zo zemiakov je v tomto tiež prospešná a navyše touto formou do seba psík dostane ďalšie tekutiny. Dennú kŕmnu dávku psíkovi rozdeľ na viac menších porcií a podávaj mu ich postupne v priebehu dňa, až dokým sa mu trávenie neupraví.

 3. Obnova mikroflóry v črevách - Keď už je na tom psík dobre, môžeš mu podať napríklad probiotickú pastu, alebo aj biely jogurt s kultúrami acidofila alebo bifida ebeny. Samozrejme jogurt len v prípade, že tvojmu psovi mliečne výrobky nerobia problémy. Takto mu pomôžeš obnoviť normálne prostredie v črevách.

Banán pri hnačke psa

Banán môže byť tiež užitočným pomocníkom v boji s hnačkou domáceho miláčika. V dôsledku hnačky sa totiž vylučuje veľké množstvo elektrolytov z tela psíka. Tieto vie vynikajúco doplniť práve pre psa dobre stráviteľný banán. Ten obsahuje množstvo draslíka, takže týmto spôsobom môžeš chýbajúci draslík trpiacemu psíkovi doplniť. Okrem toho obsahuje aj vlákninu potrebnú na peristaltiku (pohyb) čriev. Viac o tom aký význam má banán v barf jedálničku sa môžeš dočítať v článku: Banán pre psa: sladká pochúťka aj liek

Čierne uhlie pre psa - Pomôže mu na hnačku?

Živočíšne čierne uhlie je v prípade, že u psa zaznamenáte hnačku vhodné  na zažívacie problémy ako pre ľudí tak aj pre psy. Preto ak nemáte iné prostriedky neváhajte a uľavte čiernym uhlím aj vášmu psíkovi. V kombinácii s hladovkou psíkovi takáto domáca liečba obvykle zaberie. Podávaním čierneho uhlia psíkovi dokážete zabrániť ďalšej dehydratácii  jeho organizmu.

Dávkovanie čierneho uhlia pre psa

Dávkovanie čierneho uhlia pre psa je možné v množstve 1-2 tablety na každých 5 kg hmotnosti jedinca. Ak váš psík váži menej ako 5 kg pre ľahšie rátanie je odporúčaná dávka pre všetky druhy zvierat ( aj malé ) do 3 g na 1 kg telesnej hmotnosti.

V prípade, že nedôjde k náprave trávenia, je možné opakovane podávať čierne uhlie psíkovi každých 4 až 8 hodín od prvej dávky. Tieto dávky by však mali byť oproti prvej len polovičné.

Čierne uhlie sa často pri psíkoch používa aj na zmierňovanie príznakov prípadnej intoxikácie, kedy uhlie dokáže absorbovať časť toxínov a znižovať tak toxicitu v organizme psa. Po podaní je možné pozorovať zmenu farby stolice do tmava. ( Buďte bez obáv je to normálne).

Smecta pre psa - Podobne ako čierne uhlie

Rýchlou pomocou pri hnačke psa môže byť aj Smecta, ktorú zoženieš bežne v lekárni. Je to prírodný čistený íl s obsahom látky diosmectitum, ktorý pomáha chrániť sliznicu čreva pred infekciou a škodlivými látkami. Tak ako čierne uhlie je aj Smecta schopná viazať a neutralizovať toxíny v tráviacom trakte psíka. Podporuje tvorbu hlienu a najčastejšie sa používa pri akútnej a chronickej hnačke psíka, zápaloch pažeráku či vredových ochoreniach žalúdku a čriev.

Treba si dať pozor na možnú alergickú reakciu na aktívnu látku v smecte, preto ak budete smectu podávať svojmu psíkovi, je nutné podávanie menších dávok a priebežne počas dňa kontrolovať reakciu.

Dávkovanie smecty pre psa

Smectu proti hnačke je treba po malých dávkach a priebežne počas celého dňa, kvôli možným alergickým reakciám. Dávkovanie smecty pre psa sa veterinármi sa odporúča maximálne pol sáčku Smecty na deň pre malé plemená a 1-2 sáčky na deň pre väčších psov.