Kŕmenie surovou stravou alebo barfovanie má svoje plusy aj mínusy. Čerstvá potrava je pre psy najprirodzenejšia, je pestrá, chutná a aj zo zdravotného hľadiska má množstvo výhod. Jej príprava je však náročnejšia, ako len nasypať granule do misky a treba si ku tomu aj čo-to naštudovať, čo môže byť pre mnohých prekážkou. Prečítaj si teda, aké sú výhody a nevýhody kŕmenia surovou stravou a sám/sama zhodnoť, či u teba viac zavážia pozitíva alebo negatíva.
Výhody kŕmenia surovou stravou
Presne vieš, čo svojmu psovi dávaš do misky. Zvolíš si také druhy mäsa, ktoré tvojmu psíkovi chutia a vyhovujú. Taktiež vieš zaistiť, aby strava tvojho chlpáča bola kvalitná kúpou mäska z overeného zdroja. Žiadne umelé farbivá a konzervanty. Len zdravá a chutná čerstvá potrava.
Kŕmnu dávku vieš vždy prispôsobiť psíkovým potrebám. To sa hodí najmä pri psoch, ktoré majú potravinovú alergiu. Vieš zaistiť, že to, čo tvoj psík bude jedávať je pre neho vhodné a prospešné. Taktiež to platí pre psy, ktoré potrebujú napríklad pribrať či schudnúť.
Vďaka surovej strave bude mať pes čistejšie zuby. A to preto, že ich musí používať pri hryzení kostí a väčších kusov mäsa. Tým si svoje zuby očistí a nebude sa mu na nich tvoriť toľko zubného kameňa.
Psy kŕmené BARFom majú tiež pevnejšie svaly, šľachy a väzy, lepšiu imunitu a zdravšiu a lesklejšiu srsť. Majú aj menej vnútorných parazitov. Ich tráviace šťavy sú totiž silnejšie a ľahko si tak poradia s prípadnými votrelcami.
Surová strava je pre psa oveľa lepšie využiteľná, ako napr. granule. Dôkazom, je aj menšie množstvo toho, čo po psíkovi musíš pozbierať, keď ho ideš vyvenčiť.
A napokon, čerstvá potrava je pestrejšia aj chutnejšia ako priemyselne vyrábané krmivá a väčšina psov sa na každé jedlo veľmi teší.
Nevýhody kŕmenia surovou stravou
Príprava kŕmnej dávky je časovo náročnejšia, ako kŕmenie granulami. Nie je to také jednoduché, ako nasypať psovi granule do misky. Mäso treba nakrájať, zeleninu nastrúhať a k tomu trochu pouvažovať, koľko čoho dať do misky, aby psíkovi nič nechýbalo. Dá sa to však zjednodušiť tým, že si pripravíš balíčky aspoň na mesiac dopredu a šupneš ich do mrazničky. Každý večer potom len vytiahneš balíček a do rána ho necháš rozmraziť a je to. Zrazu to až tak veľa času nezaberie, len raz do mesiaca sa tomu musíš trochu viac povenovať.
Surová strava zaberá v mrazničke veľa miesta. Určite viac ako vrece granúl v komore. Preto sa oplatí kúpiť si jeden väčší mrazák zvlášť pre stravu tvojho psa alebo potom kupovať mäsko v menších množstvách tak, aby sa zmestilo.
Kŕmenie počas výletov môže byť problematické. Mrazené mäso nie je vždy možné zobrať so sebou. Na to však tiež existuje riešenie. A tým sú napríklad kvalitné mäsové konzervy alebo sušené mäso. Viac si o tom môžeš prečítať v článku >>> Kŕmenie BARFom na cestách
Poslednou, možno nevýhodou, je, že si o barfovaní treba niečo naštudovať. Nie je to tak náročné, ako sa môže zdať, ale treba sa držať určitých pravidiel, aby psík na BARFe prospieval. Ale napokon, aj o granulách je lepšie si niečo prečítať. Existuje totiž veľké množstvo rôznych značiek a pokiaľ si o nich nič nezistíš, nebudeš vedieť, ktoré sú dostatočne kvalitné a vyhovujúce pre tvojho psa. Dúfame, že v študovaní ti pomôže aj článok Tipy na BARF knihy.