Pri kŕmení surovou stravou je dôležité dbať na to, aby mal tvoj pes správne zostavený jedálniček. Na rozdiel od granúl, pri barfe nemáš všetko v jednom vreci. Potrebuješ si naštudovať, ktoré potraviny čo obsahujú a koľko čoho dať psovi do misky. No napriek tomu je kŕmenie prirodzenou stravou to najlepšie, čo svojmu psovi môžeš dať a preto stojí za to naučiť sa správne vyskladať BARF jedálniček.

Prečítaj si týchto pár rád, ktoré ti pomôžu pri zostavovaní jedálnička.

Mäso a kosti

Keďže je pes prevažne mäsožravec, základom jeho jedálnička by malo byť mäso a tiež kosti. V kŕmnej dávke psa by malo byť približne 50 - 60% mäsa a 20 - 30% kostí. Rôzne druhy mäsa obsahujú rôzny pomer bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov, atď. Okrem svaloviny je potrebné podávať psom aj vnútornosti. Kosti sú zas hlavným zdrojom vápnika a ďalších minerálov. Ich hryzením si psy precvičujú žuvacie svaly a čistia zuby.

Tip: Dôležité je, aby bol jedálniček tvojho psa pestrý. Je dobré striedať rôzne druhy mäsa a okrem bežnej kuraciny či hovädziny zaradiť do jedálnička aj divinu, ryby, králičie či jahňacie mäso.

Prílohy

Zelenina a ovocie sú prospešné nie len pre ľudí, ale aj pre psy. Aby sa im však takáto príloha lepšie trávila, je potrebné ju nastrúhať, rozmixovať alebo chvíľku povariť. Okrem zeleniny a ovocia môžeš svojmu psovi podávať aj ryžu, cestoviny, varené zemiaky, ovsené či pohánkové vločky, atď. Síce to nie je nevyhnutné, pre niektoré psy to môže byť prospešné. Napríklad pre psy, ktoré potrebujú pribrať sú cestoviny skvelou prílohou.

Psy, ktoré odmietajú prílohy by mali aspoň z času na čas dostať neprané držky. Tie obsahujú čiastočne natrávený zvyšky rastlinnej potravy, ktorá je pre psy veľmi dobre stráviteľná a prospešná. Držky môžeš samozrejme podávať aj psovi, ktorý bežne prílohy jedáva.

Príloha by mala tvoriť približne 20 - 30% kŕmnej dávky.

Tip: Pozor na potraviny, ktoré by psíkovi mohli ublížiť. Dočítaš sa o nich v tomto článku.

Doplnky

Stravu svojho domáceho miláčika môžeš obohatiť aj o rôzne doplnky. Rastlinné a živočíšne oleje majú pozitívne účinky na kožu a srsť. Pomáhajú tiež psom využiť zo stravy vitamíny rozpustné v tukoch. Morské a sladkovodné riasy sú bohaté na minerály, majú antioxidačné účinky a podporujú imunitný systém. Kĺbová výživa sa hodí pre staršie psy, ktoré majú problémy s kĺbmi alebo preventívne pre šteňatá v raste.

Tip: Skvelým doplnkom stravy sú aj bylinky. Podávať psom môžeš napríklad žihľavu, harmanček, petržlenovú vňať, bazalku, oregano, šípky, atď.

Čo ešte môžeš dať do psej misky?

Už vieš, čo tvorí základ psieho jedálnička. Ak však chceš svojmu chlpáčovi spraviť radosť, môžeš mu sem-tam dopriať napríklad neochutené mliečne výrobky. Prospešné je občas pridať do kŕmnej dávky aj vajíčko, orechy alebo semienka. Hlavné je, aby strava psovi chutila a aby na nej prospieval.

Viac sa o kŕmení surovou stravou dočítaš v ďalších článkoch na našom blogu.