Orechy sú pre nás ľudí skvelou a zdravou pochúťkou. Dajú sa len tak chrúmať pri telke, pridať do cesta na koláč a niektoré sa hodia aj do bežného varenia. Sú však vhodné aj pre našich štvornohých miláčikov?

Odpoveď je jednoduchá, áno sú. Avšak predtým, než sa so svojím psíkom podelíš o pár arašidov, prečítaj si, na čo si treba pri orechoch dávať pozor a tiež aké zdraviu prospešné látky obsahujú jednotlivé druhy.

Aké orechy môže pes jesť?

Psíkovi môžeš ponúknuť takmer všetky druhy orechov. Nebezpečné sú len makadamové orechy, ktoré môžu psovi spôsobiť zdravotné problémy, ako napr. zvracanie či malátnosť.

Bezpečné na konzumáciu sú teda vlašské orechy, arašidy, kešu, mandle, lieskové orechy, para orechy, pistácie a kokos.

V čom sú jednotlivé druhy orechov prospešné?

Vlašské orechy obsahujú veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, vitamíny skupiny B, vitamín E, železo, selén, zinok a draslík. Majú priaznivý vplyv na kožu a srsť psa, taktiež aj na srdce a cievy.

Arašidy obsahujú kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B, vitamín E, vápnik, horčík, železo, zinok, meď, atď. Majú priaznivý vplyv na srdce a nervovú sústavu a tiež pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi. Okrem samotných arašidov môžeš psovi podávať aj arašidové maslo, najlepšie však surové a nesolené, ktoré sa skvele hodí do psích pamlskov.

Kešu orechy obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín C, E a K, ďalej železo, fosfor, horčík, vápnik, sodík, zinok, meď a mangán. Sú tiež dobrým zdrojom omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Majú priaznivý vplyv na srdce a cievy a tiež na srsť psa.

Mandle majú vysokú energetickú hodnotu. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, tuku, bielkovín a minerálnych látok, ako horčík, vápnik, draslík, zinok a meď. Majú priaznivý vplyv na trávenie, kožu a srsť psa.

Lieskové orechy obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E a minerály, ako fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo, meď, atď. Tak ako mandle, aj lieskové orechy majú vysokú energetickú hodnotu.

Para orechy majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Okrem toho obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E, selén, draslík a zinok.

Pistácie obsahujú vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín A, C, E a K, železo, vápnik, zinok, selén, meď, horčík, fosfor, draslík a mangán. Bohaté sú aj na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Kokos obsahuje veľké množstvo tuku a vlákniny. Je tiež bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a minerály, ako vápnik, draslík, železo a horčík. Má priaznivý vplyv na imunitný systém, trávenie aj na pohybový aparát psa. Svojmu chlpáčovi môžeš podávať strúhaný kokos, kokosové mlieko aj kokosový olej.

Ako psovi správne podávať orechy?

Tí, ktorí majú dom a na záhrade im rastie orech už určite zažili, že si ich psík sám zbieral a lúskal vlašské orechy. Je to v poriadku, len treba dať pozor, aby spolu z jadrom nezjedol aj škrupinu.

Najideálnejšie je však orechy pomlieť a zamiešať do kŕmnej dávky. Pokiaľ sa podávajú zvlášť a v celosti, je tam riziko, že by ich psík mohol vdýchnuť.

Orechy pokiaľ možno podávaj psovi surové a hlavne nesolené.

Dávkovanie je v podstate na tebe, ale rozhodne to s orechmi netreba preháňať. Všetkého veľa škodí a to platí aj o orechoch. Raz či dvakrát do týždňa ich pridať do kŕmnej dávky úplne stačí.

Na čo si pri orechoch treba dávať pozor?

Ako už bolo spomenuté, pozor na škrupiny a tiež sa treba vyhýbať makadamovým orechom. Okrem toho je tu ešte pleseň, ktorá napadá navlhnuté orechy. Plesnivé orechy sú pre psy toxické a môžu im spôsobiť triašku, zvracanie či problémy s koordináciou.

Problémom môže byť ešte aj alergia. Tak ako aj ľudia, aj niektoré psy majú na orechy alergiu. To sa ale dá odsledovať a v prípade, že sa po konzumácii niektorého druhu orechov alergia u tvojho psíka prejaví, jednoducho mu ich nebudeš podávať.