Vajíčka sú pre psy prospešné v mnohých ohľadoch. Väčšina psov vajíčkom nepohrdne a je jedno či sa jedná o varené alebo surové. Preto sú vajíčka okrem iného aj chutným spestrením kŕmnej dávky. Taktiež sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a aminokyselín. Nehovoriac o tom, že majú priaznivý vplyv na stav srsti.

Ako psom správne podávať vajíčka?

Vajíčka môžeš podávať psovi celé, tj. žĺtok, bielok aj škrupinu. Žĺtok sa obvykle podáva surový, no ohľadom bielka sa vedú diskusie.

Bielok totiž obsahuje avidín, ktorý narušuje vstrebávanie biotínu (vitamín H). Preto sa táto časť vajíčka odporúča uvariť, lebo varom sa avidín ničí. Avšak pes by musel surových bielkov zjesť väčšie množstvo, aby to na neho malo negatívny vplyv. Je to teda na tebe či sa rozhodneš bielok variť alebo nie. Niektorí psíčkari dokonca bielok nepodávajú vôbec.

Škrupinu takisto nepodávajú všetci. No pre psa má tiež nejaké benefity a preto je škoda ju vyhadzovať. Najlepšie je pokiaľ ju rozdrvíš na prach a vmiešaš ju do kŕmnej dávky. Niektoré zdroje odporúčajú pokvapkať škrupinu citrónovou šťavou. Dôvodom by mala byť lepšia využiteľnosť vápnika, ktorý sa v nej nachádza.

Čo všetko vajíčka obsahujú?

Ako už bolo spomenuté, vajíčka sú bohaté na bielkoviny. Ďalej obsahujú vitamíny A, B2, B6, B12, D a E. Sú tiež cenným zdrojom mastných kyselín. Z minerálov obsahujú najmä železo, vápnik, fosfor, draslík, sodík, zinok, selén, atď. Okrem toho obsahujú aj väčšie množstvo cholesterolu. Väčšina týchto látok sa nachádza v žĺtku, bielok je zložený prevažne z vody a bielkovín. Škrupina je bohatá na minerály, najmä vápnik.

Ako často psom podávať vajíčka?

Záleží od veľkosti psa, no každopádne to netreba preháňať. 2 - 3  vajíčka do týždňa sú také optimum. Pre menšieho psa stačí aj jedno.