Obilniny patria medzi prílohy, ktoré nie je nutné psom podávať. Dá sa nimi však spestriť jedálniček psa a samozrejme ich skrmovanie má aj svoje výhody.

Prečítaj si, aké rôzny druhy obilninových príloh môžeš svojmu psovi podávať a na čo sú vlastne dobré.

Ovsené vločky

Ovsené vločky môžeš psom podávať surové, sparené alebo uvarené. Najľahšie stráviteľné sú varené ovsené vločky, ktoré zároveň aj upokojujú trávenie. Majú vysoký obsah sacharidov a bielkovín, obsahujú tiež vitamíny B1, B6 a E, minerály a stopové prvky. Sú vhodné najmä pre psy v záťaži. Surové alebo sparené ovsené vločky sú skvelým zdrojom vlákniny pre psy, ktoré odmietajú jesť zeleninu a ovocie.

Ryža

Ryža je veľmi ľahko stráviteľná príloha a psom dodá dostatok energie. Obsahuje vitamíny skupiny B, sodík, draslík, železo, atď. Podávať môžeš nelúpanú aj lúpanú ryžu. Pre psy s citlivým trávením a malé šteňatá je lepšia lúpaná ryža, ktorá upokojuje trávenie. Najlepšie je podávať ju rozvarenú aj spolu s vodou, v ktorej sa varila. Takto uvarenú ryžu aj s varenou mrkvou je vhodné podávať napríklad pri hnačke.

Cestoviny

Cestoviny sú vhodné najmä pre psy, ktoré potrebujú pribrať. Energia sa z nich uvoľňuje postupne a preto sú skvelou prílohou aj pre psy v záťaži a v zime pre psy, ktoré sú celoročne vonku. Podávať psom môžeš rôzne druhy cestovín, najlepšie sú však celozrnné, pretože obsahujú viac vlákniny, bielkovín aj vitamínov. Cestoviny môžu niektorým citlivejším psom spôsobiť hnačku. V taktom prípade je lepšie podávať iné obilninové prílohy, ako ovsené vločky, pohánku či krúpy.

Jačmenné krúpy

Krúpy majú vysoký obsah vlákniny a sú vhodné pre psy s citlivým trávením. Majú vysoký obsah sacharidov, sú tiež dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov B, E, H a minerálnych látok, ako fosfor, draslík, sodík, vápnik, horčík, mangán, zinok, atď.

Pohánka

Pohánka je veľmi dobre stráviteľná. Neobsahuje lepok a preto je vo väčšine prípadov vhodná aj pre psy alergické na obilniny. Pohánka je bohatá na vitamíny B1, B2, E, C a minerály, ako mangán, selén a meď. Obsahuje tiež látky, ktoré majú pozitívny vplyv na pečeň, srdce a cievy. Vďaka tomu pomáha detoxikovať organizmus.

Pšeno

Pšeno má vysokú výživovú hodnotu a tiež neobsahuje lepok. Je bohaté na vitamíny skupiny B, vlákninu a minerálne látky, ako draslík, horčík, fosfor, meď, železo a zinok. Pšeno sa podáva psom varené, no môžeš ho ešte predtým namočiť aspoň na 2 hodiny a skrátiť tak dobu varenia. Kaša zo pšena je skvelá príloha aj pre malé šteňatá.