Mlieko a mliečne výrobky nie sú nevyhnutnou súčasťou psieho jedálnička, ale sú dobré na občasné spestrenie kŕmnej dávky. Niektoré psy môžu mať intoleranciu na laktózu, preto si u svojho psíka odsleduj, ako jeho telo reaguje na výrobky z mlieka. Ak mu nespôsobujú žiadne problémy, pokojne mu môžeš 2 - 3 krát do týždňa spraviť napríklad mliečne raňajky.

Prečo sú mliečne výrobky pre psa prospešné?

Mlieko aj mliečne výrobky obsahujú kvalitné bielkoviny, vitamíny aj minerály. Bohaté sú najmä na vápnik a fosfor. Neslúžia však ako náhrada za kosti.

Kyslé výrobky z mlieka obsahujú dobré mliečne baktérie, ktoré napomáhajú lepšiemu tráveniu a upravujú črevnú mikroflóru. A to najmä tie, ktoré obsahujú kultúry acidofila a bifida ebeny.

Aké mliečne výrobky podávať psovi?

Samotné kravské mlieko sa neodporúča práve kvôli veľkému množstvu laktózy. Kozie mlieko je však naopak veľmi vhodné, najmä pre šteňatá, ktoré treba dokrmovať.

Podávať môžeš ďalej všetky mliečne výrobky, ako tvaroh, syry, jogurty, podmaslie, acidofilné mlieko, kefír, smotanu, atď. Rovnako aj výrobky z kozieho či ovčieho mlieka.

Najideálnejšie je, pokiaľ sú tieto mliečne dobroty neochutené, tj. biely jogurt miesto ovocného a pod. Syry tiež najmä také, ktoré nie sú príliš solené. Avšak ak sem-tam zhrešíš a zabalíš svojmu psíkovi tabletku do slaného syra alebo ho necháš vylízať kelímok od ovocného jogurtu, nič sa nestane.

Ako psovi správne podávať mliečne výrobky?

Mliečne výrobky sa odporúčajú podávať oddelene od mäsa kvôli odlišnému spôsobu trávenia. Môžeš svojmu psíkov spraviť ľahké mliečne raňajky, napríklad tvaroh s vločkami a banánom. Večer potom dostane výdatnejšiu večeru. Alebo mu môžeš dať biely jogurt len tak cez deň ako maškrtu.

Dôležité je tiež, aby si svojmu psíkovi podával plnotučné či polotučné výrobky, nie však odtučnené. Tie nemajú pre psa žiadnu hodnotu.