Prílohy by mali tvoriť približne 20 - 30% z celkovej kŕmnej dávky psa. Z toho najviac by malo byť zeleniny, potom ovocie a napokon obilninové prílohy.

O obilninových prílohách sa dočítaš viac tu >>> Obilninové prílohu k BARFu

Aj napriek tomu, že sú psy hlavne mäsožravce je celkom bežné, že konzumujú aj zeleninu, ovocie či bylinky. Napokon, takto si obohacujú jedálniček aj divo žijúce psovité šelmy.

Čo všetko teda môžeš dať psíkovi do misky ako prílohu? Poďme sa na to pozrieť.

Zelenina

Čerstvá zelenina je pre psy ťažko stráviteľná, preto je lepšie podávať ju upravenú. Môžeš ju uvariť, spariť alebo premraziť. Dôležité je tiež zeleninu nastrúhať alebo rozmixovať, aby z nej pes vedel vyťažiť čo najviac vitamínov a ďalších prospešných látok. Skvelým zdrojom dobre stráviteľnej rastlinnej potravy sú neprané držky. Tie by sa mali vyskytovať v jedálničku psa aspoň raz do týždňa.

Zo zeleniny môžeš pravidelne psovi podávať: šalát (hlávkový, ľadový, rímsky), špenát, čínsku kapustu, petržlen (aj petržlenovú vňať), mrkvu, zeler, kaleráb, červenú repu, brokolicu, karfiol, paradajky, uhorky, cuketu, atď.

Ovocie

Ovocie je tiež lepšie nastrúhať či rozmixovať. Niektoré psy, ktoré majú prístup do záhrady si však radi pochutnávajú na popadaných jablkách či si sami natrhajú nejaké tie jahody. A to je tiež v poriadku. Sušené ovocie je zas skvelé ako maškrty na tréning, pokiaľ ho má pes v obľube.

Z ovocia môžeš pravidelne psovi podávať: jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, banány, kiwi, jahody, maliny, čučoriedky, atď.

Hlavné je psíkom dávať do misky to, čo im chutí. Nie je nutnosť, aby jedávali desať rôznych druhov zeleniny a ovocia. Niektoré psy prílohy milujú a iné nad nimi ohrnú nos. V takom prípade treba vyskúšať, čo zjedia a čo nie, a striedať len pár osvedčených druhov.