Medzi barf ovocie pre psy môžeme určite zaradiť aj banán. Tento plod banánovníka je veľmi chutný a plný energie. Kožovitú šupku, ktorá tvorí približne 20 % z plodu, by si však svojmu psovi nemal dávať. Okrem toho, že nie je tak chutná, obsahuje aj veľa vlákniny, čo by psovi mohlo spôsobiť tráviace problémy.

Aký význam má banán v BARF strave?

Banán pre psa je významným zdrojom vitamínov, minerálnych látok, sacharidov a vlákniny. V 100 g banánu sa nachádza v priemere 23 g sacharidov, 0,3 g bielkovín a aj tuku.

Zdroj vitamínov

Z vitamínov rozpustných v tuku obsahuje najmä vitamín A, K a E. Zo skupiny vo vode rozpustných vitamínov sú v banánoch obsiahnuté hlavne vitamín C, B1, B2, B3, B5, B6, B7 a kyselina listová.

Minerálne látky

Banán je výborným zdrojom draslíka (K), ktorého obsahuje 358 mg v 100g banánu. Okrem neho obsahuje tiež selén, jód, zinok, kobalt, molybdén, horčík, železo, sodík, fosfor, mangán, meď, fluór, vápnik, chróm.

Banán pre vysoký obsah sacharidov a energie je vhodné podávať najmä aktívnym psom, avšak nie vo veľkých množstvách a často. Vo väčších množstvách môže spôsobiť psovi zápchu. Taktiež sa neodporúča psom so sklonom k nadváhe alebo obéznym psom, no keď raz za týždeň dáš svojmu psíkovi koliesko banánu, určite mu neublížiš. Množstvo banánu závisí aj od plemena a veľkosti psa. Kým obrím plemenám môžeš dať aj dva banány, trpasličím úplne stačí pár koliesok.

Banán ako užitočný pomocník pri hnačke

V dôsledku hnačky sa vylučuje veľké množstvo elektrolytov z tela, preto je vhodné, ak svojmu psovi dáš banán. Ten obsahuje množstvo draslíka, takže týmto spôsobom môžeš chýbajúci draslík doplniť. Okrem toho obsahuje aj vlákninu potrebnú na peristaltiku (pohyb) čriev. V prípade, že hnačka trvá dlhšie ako 3 dni, je potrebné navštíviť veterinára, aby zistil príčinu hnačky. Ak je psík apatický alebo dehydrovaný, nečakaj kým sa mu stav zlepší, ale vyhľadaj veterinára, čo najskôr.

Banány môžeš dávať aj psíkom s ochorením obličiek alebo zápalom pankreasu (pankreatitída). V BARF jedálničku zdravého psa ho môžeš podávať niekoľkokrát do týždňa. Nezabúdaj na to, že banány by sa nemali skladovať v chladničke.