S hnačkou sa u psíka stretne z času na čas každý psíčkar. Niekedy je jej pôvodom vážnejší zdravotný problém a inokedy zas stačí len drobná zmena stravy a katastrofa je na svete. Zhrnuli sme pre teba niekoľko dôležitých informácií o hnačke a čím psíka kŕmiť, keď má takéto tráviace ťažkosti.

Aké sú príčiny hnačky u psa?

Dôvodov, prečo psík hnačkuje, môže byť mnoho. Najčastejšou príčinou je strava, resp. to, čo pes zje. Niekedy to ani nemusí byť jedlé. Niektoré psy jednoducho rady ochutnávajú všetko, čo sa im pripletie pod ňufák. Citlivejšie psy však môžu mať tráviace problémy aj zo zmeny stravy, napr. pridanie nového druhu mäska do jedálnička, iná značka pamlskov a pod. So stravou tiež súvisia aj alergie. Niekedy sa potravinová alergia môže prejaviť práve formou hnačky, no obvykle ju sprevádzajú aj ďalšie príznaky.

Ďalším dôvodom môžu byť vnútorné parazity. V takom prípade je okrem iného vhodné psíka odčerviť. Ideálne je však najprv vziať vzorku stolice na koprológiu a zistiť či pes parazity má alebo nie. Ak nie, príčinu treba hľadať inde.

Medzi ďalšie dôvody patrí napríklad stres, baktérie a vírusy, zápal podžalúdkovej žľazy, atď.

Ísť či neísť k veterinárovi?

Ak si na pochybách, k veterinárovi radšej zájdi alebo aspoň zavolaj. Pokiaľ nepôjde o nič vážne, tak ti len odporučí diétu a sledovať či sa stav tvojho psíka nejako zmení.

Pokiaľ však má pes hnačku viac ako 3 dni (aj napriek diéte), zvracia, je malátny, má stolicu neobvyklej farby, nechce jesť ani piť, tak je určite potrebné k veterinárovi zájsť.

V prípade, že sa jedná len o reakciu na zmenu stravy alebo psíka niečo vystresovalo a nemá ďalšie príznaky, jedno-dvojdňová diéta mu trávenie upokojí a vráti sa zase do normálu. V takom prípade k veterinárovi utekať nemusíš.

Čo jesť pri hnačke?

Ak psovi nesadlo jedlo, poprípade zjedol niečo skazené, je vhodné mu najprv nasadiť hladovku aspoň na 24 hodín (šteňatám len 12 hodín). Prísun tekutín je však dôležitý, aby sa pes nedehydroval. Preto dbaj na to, aby tvoj chlpáč pil dosť vody.

Do misky mu potom môžeš dať chudé uvarené mäsko bez kože a bez kostí. Najlepšie morčacie alebo kuracie prsia, poprípade jahňacinu. Mäso netreba variť dlho, stačí 5-10 minút, pretože dlhým varením stráca výživovú hodnotu. Ideálne je podávať ho s rozvarenou ryžou (aj spolu s vodou, v ktorej sa varila) a s uvarenou a rozmáganou mrkvou. Ak tvoj pes nemôže jesť ryžu, vhodné sú aj rozvarené zemiaky (aj s vodou, v ktorej sa varili).

Mrkva, ryža aj zemiaky majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt a pomôžu „rozbúreným“ črevám upokojiť sa. Voda z ryže alebo zo zemiakov je v tomto tiež prospešná a navyše touto formou do seba psík dostane ďalšie tekutiny.

Dennú kŕmnu dávku psíkovi rozdeľ na viac menších porcií a podávaj mu ich postupne v priebehu dňa, až dokým sa mu trávenie neupraví.

Keď už je na tom psík dobre, môžeš mu podať napríklad probiotickú pastu, alebo aj biely jogurt s kultúrami acidofila alebo bifida ebeny. Samozrejme jogurt len v prípade, že tvojmu psovi mliečne výrobky nerobia problémy. Takto mu pomôžeš obnoviť normálne prostredie v črevách.

Tip na záver

Rýchlou pomocou pri hnačke môže byť aj Smecta, ktorú zoženieš bežne v lekárni. Je to prírodný čistený íl, ktorý pomáha chrániť sliznicu pred infekciou a škodlivými látkami.