Príprava kŕmnej dávky a skladovanie mäsa vyžaduje určité pomôcky. Nejde však o špeciálne pomôcky pre psov, ale o bežné kuchynské náradie, ktoré bežne používaš aj na prípravu svojho jedla. Pokiaľ začínaš s barfovaním, v tomto článku sa dozvieš, čo všetko budeš potrebovať.

Mraznička

Mäso pred podávaním je vhodné aspoň na 48 hodín premraziť, aby sa zničili patogénne baktérie alebo parazity. V rámci úpravy je vhodné premraziť aj zeleninu. Mráz neznehodnotí vitamíny a mäso aj zelenina si ich zachová v plnej kvalite. Podľa kapacity mrazničky, môžeš objednať dostatočné množstvo mäsa, pripraviť vopred kŕmne dávky napríklad na týždeň a postupne ich už len vyberať, rozmraziť a podávať psíkovi.

Váha

Na vybilancovanie kŕmnej dávky je potrebné odvážiť presné množstvo jednotlivých komponentov. K tomu budeš potrebovať aj kalkulačku, pomocou ktorej si prepočítaš koľko gramov z dávky predstavuje mäso, kosti, prílohy. Napríklad kŕmna dávka dospelého psa sa skladá z 50 – 60 % mäsa + 20 – 30 % kosti a 20 – 30 % príloh. Celkové množstvo kŕmnej dávky na jeden deň pre psa predstavuje 2 – 3 % z ideálnej hmotnosti psa.

Ostrý nôž

Nôž je potrebný na porciovanie, vykosťovanie mäsa, krájanie ovocia a zeleniny na menšie kúsky.

Mlynček na mäso

Táto pomôcka je užitočná hlavne pre pomletie mäsa a kostí pre šteniatka, seniorov, alebo psíkov v rekonvalescencii, ktorí ťažšie prijímajú potravu. Mlynček by mal byť kvalitný, aby umožnil pomlieť aj kuracie kosti.

Sekáčik

Pomocou sekáčika môžeš ľahko rozdeliť veľké kosti na menšie, aby si neprevyšoval ich podiel v kŕmnej dávke. Takisto sa ním dobre sekajú veľké kusy mäsa.

Mixér, strúhadlo, škrabka

Tieto pomôcky využiješ pri čistení a úprave zeleniny a ovocia. Aby bola zelenina pre psa stráviteľnejšia a maximálne využitá v tráviacom trakte, je potrebné ju nastrúhať, pomixovať, spariť alebo premraziť. Dlhým varom sa strácajú niektoré vitamíny, preto tento spôsob úpravy pri barf strave nie je najvhodnejší.

Okrem týchto pomôcok môžeš pri barfovaní využiť aj formičky na ľad, ktorými svojmu psíkovi môžeš vytvoriť mrazené pochúťky rôznych tvarov a zloženia. Nezabúdaj však na to, že tieto maškrty môžu podchladiť tráviacu sústavu psíka, preto ich podávaj iba obmedzene.