Tak, ako niektoré psy môžu mať problém s nadváhou, iné majú akosi problém pribrať. Priberania môže vyzerať jednoducho, no v skutočnosti je to takmer rovnako náročné ako schudnúť. Základom je správne stanovená kŕmna dávka a trpezlivosť. Zázraky sa nestanú zo dňa na deň, obvykle to pár týždňov potrvá, kým sa dostavia výsledky.

Ako zistíš, že tvoj pes potrebuje pribrať?

Dalo by sa povedať, že človek si skôr všimne, že je jeho pes akýsi pochudnutý, než to, že mu rastie brucho. Hlavnými znakmi toho, že psík je príliš chudý sú dobre viditeľné rebrá, chrbtové stavce a panvové kosti. Pri huňatejších psoch si to skôr všimneš na dotyk, tj. rebrá aj chrbtové stavce sú veľmi dobre hmatateľné.

Ako zvýšiť váhu psa kŕmeného surovou stravou?

Najskôr si vypočítaš kŕmnu dávku pre svojho psíka. Počítať môžeš 3 - 5% z ideálnej hmotnosti psa, čo je váha, na ktorú chceš, aby sa pes dostal. Kŕmna dávka na zvýšenie váhy by mala obsahovať približne 50% mäsa, 30% kostí a 20% prílohy.

Zloženie kŕmnej dávky je tiež dôležité. Do jedálnička treba zaradiť tučnejšie druhy mäsa, ako bravčové, kačacie, husacie, tučné ryby (losos, makrela), vnútornosti (pečeň, slezina, vemeno). Občas môžeš pridávať aj nesolené oškvarky v menšom množstve.

Mliečne výrobky podávaj tak, ako obvykle. Prílohy môžu byť rôzne, na priberanie sú najlepšie obilninové, ako cestoviny, vločky, kukuričné lupienky, ryža a pod. Sem-tam neuškodí ani biele pečivo.

Z doplnkov je dobré podávať Pangamin, ktorý podporuje chuť k jedlu. To sa hodí hlavne pri psoch, ktoré nad všetkým ohrňujú ňufák a nechcú poriadne jesť.

Keďže denná kŕmna dávka pre psa, ktorý potrebuje pribrať je väčšia, je lepšie rozdeliť ju na viac porcií. Bežne ľudia kŕmia psy 2x denne, v tomto prípade ju radšej rozdeľ na 3-4x, podľa potreby.

V prípade, že sa dlhšiu dobu snažíš o to, aby tvoj pes pribral a akosi sa to nedarí, je potrebné navštíviť veterinára a uistiť sa, či za jeho stavom nie je nejaký zdravotný problém.