Obezita so sebou prináša množstvo zdravotných problémov, napr. srdcové ochorenia, problémy s kĺbmi, cukrovku, ťažkosti s dýchaním, atď. Príčinou obezity u psov môže byť málo pohybu, nevhodná strava, prekrmovanie, ale taktiež aj kastrácia, ochorenie alebo vedľajší účinok liekov.

Ako zistíš, že má tvoj pes problém s nadváhou?

Čo sa týka váhy psa, nedá sa úplne spoliehať na tabuľky. Iste, pri každom plemene sa uvádza približné rozpätie váhy, akú by malo dané plemeno mať, avšak veľa závisí aj od celkovej veľkosti psa. Pri rovnakej váhe môže byť jeden pes v skvelej kondícii a druhý už pomaly začína guľatieť. Váha je teda čisto individuálna záležitosť a ideálnu váhu svojho psa si musí odsledovať každý sám.

Najlepším spôsobom ako zistiť či pes trpí nadváhou je nahmatať mu rebrá. Pokiaľ ich vieš bez problémov spočítať, tak je to v poriadku. Ak máš však ťažkosti s nahmataním rebier, je zjavné, že pes má nadváhu.

Ďalšou možnosťou je pozrieť si psa z boku. Jeho telo by sa malo smerom od hrudného koša ku slabinám zužovať. Obézny pes má brucho zarovno s hrudníkom, poprípade širšie.

Ako znížiť váhu psa kŕmeného surovou stravou?

V prvom rade je dôležité správne si vypočítať kŕmnu dávku pre svojho psa. Počítať môžeš 1,5 - 2% z ideálnej hmotnosti psa, čo je váha na ktorú chceš, aby sa pes dostal. Kŕmna dávka na zníženie váhy by mala obsahovať približne 30 - 50% mäsa, 30% kostí a 20 - 40% prílohy.

Ďalej je dôležité zloženie kŕmnej dávky. Vynechaj obilniny (cestoviny, pečivo), tučné mäso a obmedz aj mliečne výrobky.

Naopak, podávaj chudé mäso, ako kuracie, morčacie, králičie, teľacie, jahňacie či pštrosie. Ryby môžeš podávať tiež, ale nie tučné. Z vnútorností môžeš dávať žalúdky, držkypľúca. Ako príloha je ideálna zelenina a pre veľkých hladošov aj varené zemiaky, ktoré psy dobre zasýtia.

Doplnky môžeš psom pridávať do kŕmnej dávky aj naďalej. Maškrty treba obmedziť na minimum, sladké piškóty radšej vynechaj úplne. Ak maškrty potrebuješ podávať, napr. pri výcviku, zvoľ si radšej sušené ovocie (nie sladené) či zeleninu, alebo doma nasušené chudé mäsko.

Strava nie je všetko, dôležitý je aj pohyb

Ak máš doma bacuľatejšieho psíka, neváhaj ho zobrať na dlhšie prechádzky. Postupne ako bude naberať kondičku môžeš skúsiť aj beh alebo sa začať venovať nejakému psiemu športu.

V prípade, že má psík zdravotné problémy, ktoré mu nedovoľujú zvýšenú aktivitu, tak sa poraď s veterinárom, čomu by ste sa mohli venovať. Pre psy, ktoré majú problémy s kĺbmi sa odporúča napríklad plávanie.

Pri prísnom dodržiavaní diéty a pravidelnom pohybe by sa mali výsledky preukázať do niekoľko týždňov. Ak by bol tvoj pes dlhodobo na diéte a kilá by aj tak nešli dolu, určite sa poraď s veterinárom, aby sa zistilo či sa za psíkovou obezitou neskrýva aj nejaký ďalší zdravotný problém.