Vo všeobecnosti sa vitamíny rozdeľujú na vitamíny rozpustné v tuku a vitamíny rozpustné vo vode. Medzi vitamíny rozpustné v tuku patria D, E, K, A. A medzi vitamíny rozpustné vo vode C, H, B skupina – B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12. Vitamíny pre psa zohrávajú dôležitú úlohu pri metabolizme cukrov, tukov, bielkovín a udržania telesných funkcií a homeostázy. V tomto článku sa dozvieš vhodné zdroje vitamínu C pre psa, ako sa prejavuje nadbytok a nedostatok tohto vitamínu a vhodnú úpravu prílohy.

Vitamín C (kyselina L-askorbová)

Patrí medzi vodorozpustné vitamíny. Má dôležité poslanie v regulácii metabolizmu aminokyselín, v udržovaní pevnosti cievnych stien, vo vývoji zubov, kostí, chrupaviek, v tvorbe bielych krviniek. Je tiež známy ako antioxidant a chráni psa pred rakovinou. Podobne ako iné zvieratá, si pes vie syntetizovať vitamín C a nemá preto špeciálne požiadavky na vyšší obsah tohto vitamínu v prijatom krmive. Keďže vitamín C podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu, je dôležitý najmä v období rastu šteniat a výmene chrupu.

Zdroje

BARF metóda je založená na prirodzenej strave, preto aj dopĺňanie vitamínu C by malo byť z prirodzených zdrojov. Najbohatším prírodným zdrojom, ktorým môžeš vitamín C psovi doplniť je acerola. Okrem nej je dostatok vitamínu C aj v pomarančoch, grapefruitoch, paprike, paradajkách, šípkach, brokolici, jahodách, čiernej ríbezle, kivi, zemiakoch, mrkve.

Nedostatok a nadbytok

Dôležité však je, aby množstvo vitamínu C, ktoré psíkovi dáš, bolo optimálne. V závislosti od veľkosti psa, v kŕmnej dávke by sa malo nachádzať 100 – 250 mg vitamínu C. V prípade, že pes bude prijímať menej niektorého z vitamínu, môže sa u neho prejaviť hypovitaminóza. Naopak, ak príjme viac vitamínu ako potrebuje, dostaví sa hypervitaminóza. Nedostatok vitamínu C sa prejaví oslabenou imunitou, narušením stavby kostí, spomaleným rastom. Pri dlhodobej hypovitaminóze vitamínu C môže dôjsť až k atrofii svalstva, anémii, strate zubov, sterilite, opakovaným infekciám. Nadbytočné množstvo vitamínu C sa vylučuje močom, avšak pri dlhodobom nadbytku sa môže dostaviť hnačka u psa.

Vitamín C sa inaktivuje pri tepelnej úprave a oxidácii. Ak chceš do jedálnička zaradiť zeleninu alebo ovocie, môžeš ich v rámci úpravy premraziť. Mráz nemá vplyv na vitamín C, takže ho neznehodnotí. O tom prečo je potrebné zeleninu pre psy upraviť, a aké sú vhodné spôsoby sa môžeš dočítať v našom článku.