Psy, ako aj ich vzdialení príbuzní vlci, majú celú tráviacu sústavu (vrátane chrupu) uspôsobenú tak, aby bez problémov vedeli skonzumovať celú korisť. Ľudia však šľachtením u niektorých plemien spôsobili zmeny, ktoré im kŕmenie prirodzenou stravou sťažujú. Jedná sa konkrétne o brachycefalické plemená, tj. psy s krátkou lebkou. V čom to majú tieto plemená náročnejšie než iné? Čítajte ďalej. 

Čo sú brachycefalické plemená? 

Medzi brachycefalické (krátkolebé) plemená sa zaraďujú psy podľa cefalického (lebečného) indexu. Porovnáva sa pomer dĺžky a šírky hlavy psa, pričom u plemien s krátkou lebkou má spravidla šírka hlavy najmenej 80% z jej dĺžky.

Medzi brachycefalické plemená patrí Bordeauxská doga, Nemecký boxer, Anglický buldog, Francúzsky buldoček, Mops, Bostonský teriér, Shih Tzu, Tibetský španiel, Bruselský grifon a ďalšie.

Tieto psy mávajú časté problémy s dýchaním a horšie znášajú teplo. 

Kŕmenie brachycefalických plemien

BARF strava je vhodná pre všetky plemená psov, rovnako aj pre všetky vekové kategórie. Pri brachycefalických plemenách si však musíme dávať pozor na skrmovanie kostí a väčších kusov mäsa.

Krátkolebé plemená majú pozmenené anatomické pomery hlavy a čeľustí, čo im neumožňuje efektívne a bezpečne rozhrýzť kosti. Preto sa odporúča podávať kosti pomleté aj spolu s mäsom. V našom e-shope nájdete napríklad mleté Hovädzie mäso s hydinou (svalovina, droby, kosti), Mletý králik a ďalšie mleté komplety vhodné nie len pre brachycefalické plemená, ale aj pre psy začínajúce s BARFom, pre psích seniorov či pre šteniatka. 

Ak chceme psom s krátkou lebkou dopriať trochu zábavy, pri ktorej si precvičia žuvacie svaly a čiastočne očistia chrup, tak im môžeme dávať väčšie a tvrdšie kosti na okus. Skúsiť môžete napríklad túto Obrovskú hovädziu kosť, na ktorej sú aj zvyšky mäsa. 

Ani mäso by sme týmto plemenám nemali podávať vo väčších kusoch, ale nakrájať ho na menšie kúsky alebo podávať pomleté. 

Nadváha a alergie u brachycefalických plemien

Mnohé z krátkolebých plemien sú náchylnejšie na priberanie. Kvalitná strava v optimálnom množstve je preto veľmi dôležitá. Váhu treba ustriehnuť najmä u psov, ktoré majú skrz problémy s dýchaním zníženú aktivitu. Nadváha týmto psom totiž dýchacie ťažkosti ešte viac komplikuje. 

Ďalším rozšíreným problémom sú alergie. Špecificky u Francúzskeho buldočka si treba dávať pozor, čo sa mu dostane do misky. Toto plemeno často trpí na potravinové alergie. Medzi najčastejšie alergény pritom patria zložky, ktoré nájdeme v lacných krmivách, ako pšenica, kukurica či sója. Tie spôsobujú psovi plynatosť a kožné problémy. Aj z BARF jedálnička je preto lepšie pri tomto plemene vynechať napríklad cestoviny zo pšeničnej múky.