Huby nepatria práve do prirodzeného jedálnička psov. Môže im však ich konzumácia ublížiť alebo sú neškodné? Túto otázku si určite položil nejeden psíčkar. A my na ňu máme odpoveď. 

Jedovaté huby

Jedovaté huby sú bez pochyby veľké NIE pre našich psích miláčikov. Samozrejme, že zámerne by im takéto huby nikto do misky nedával, ale niektoré pažravce sa môžu samé vonku ponúknuť nebezpečnou “pochúťkou”. Preto ak máte podozrenie, že pes skonzumoval neznámu hubu, treba s ním ihneď navštíviť veterinára. Ideálne je zobrať so sebou vzorku huby, ktorú pes zjedol. 

Ktoré huby teda patria medzi jedovaté? Spomenieme aspoň pár najznámejších a príznaky otravy týmito hubami. 

Hepatoxické huby 

  • Patrí sem: muchotrávka červená, muchotrávka zelená, muchotrávka tigrovaná …

  • Príznaky otravy: zvracanie, neurologické problémy, zástava dýchania ...

Do tejto kategórie patria muchotrávky, otrava ktorými sa neprejaví ihneď a práve preto sú tak nebezpečné. Než si všimnete, že sa niečo deje, môže byť neskoro. Ak však zbadáte, že váš pes muchotrávku zjedol, treba u neho okamžite vyvolať zvracanie. Následne je dobré podať čierne uhlie, ktoré zviaže niektoré toxíny skôr, než stihnú zasiahnuť vnútorné orgány. Po prvej pomoci je tak či tak nutná návšteva veterinára.

Halucinogénne huby

  • Patrí sem: kapucňovec mliečny, šupinovka nádherná, holohlavec (lysohlávka) …

  • Príznaky otravy: halucinácie, horúčka, zvracanie, záchvaty …

Do tejto kategórie patria najmä huby z rodov Conocybe, Gymnopilus, Psilocybe či Panaeolus, ktorých konzumácia spôsobuje psom veľmi nepríjemné stavy. Požitie týchto húb nebýva smrteľné, avšak návšteva veterinára je aj tak nevyhnutná. Aby sa pes netrápil záchvatmi, halucináciami a nevoľnosťou, podávajú sa sedatíva, než sa telo škodlivých látok zbaví. 

Jedlé huby

Niektoré druhy jedlých húb by sa teoreticky psom mohli podávať v menšom množstve, avšak z výživového hľadiska by to nemalo význam. Surové huby sú pre psy nestráviteľné a hoci sú jedlé (pre ľudí), môžu im spôsobiť tráviace ťažkosti, ako hnačka, zvracanie, nadúvanie ... Varením huby stratia väčšinu živín a stále hrozí riziko, že psovi nesadnú. 

Čo robiť ak pes zje jedlú hubu? 

V prípade, že sa psovi podarí zjesť kus varenej či surovej jedlej huby, treba ho niekoľko hodín sledovať. V prípade vyššie spomenutých príznakov je dôležité dbať na pitný režim, aby sa nedehydroval. Návšteva veterinára nie je nevyhnutná, jedine ak by začal byť pes apatický, odmietal vodu a pod. Môže sa stať aj to, že pes nebude mať vôbec žiadny problém po konzumácii jedlej huby, to však ale neznamená, že je prospešné a bezpečné zaradiť huby do jeho jedálnička. Najmä keď existujú stovky iných potravín, ktoré psy môžu jesť a sú pre ne zdravé.