Surové kravské mlieko nie je pre psy celkom vhodné. Avšak to neplatí o mliečnych výrobkoch, o ktorých sa môžeš dočítať v našom článku. Tento článok sa bude venovať tomu, či je tvaroh pre psa vhodný a pridáme aj barf recept s tvarohom.

Tvaroh pre psa

Tvaroh, ako jeden z mliečnych výrobkov, patrí medzi čerstvé nezrejúce syry. Vyrába sa zo surového kravského mlieka pomocou kyseliny mliečnej. Tá spôsobí, že sa mlieko začne zrážať a vznikajú hrudky tvarohu. Tekutá časť po odstránení tvarohu sa nazýva srvátka.

Obsahuje veľa bielkovín, zdraviu prospešných minerálnych látok ako vápnik, draslík, fosfor, meď, horčík, mangán, selén. Je skvelým zdrojom vitamínov rozpustných vo vode ako B1, B2, B3, B6, B12, C. Taktiež obsahuje všetky vitamíny rozpustné v tuku, t.j. A, D, E, K a omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny.

Tvaroh je pre psa vhodný obzvlášť v raste, kedy šteniatko prezubuje a rastú  mu kosti. Netreba zabúdať ani na dospelé psy alebo seniorov. Pokiaľ im tvaroh nespôsobuje hnačky alebo iné problémy, tak ho môžeš skrmovať ďalej.

Barf recepty

Skôr ako sa pustíme do receptu, je dobré si pripomenúť, že mliečne výrobky by si mal dávať psovi zvlášť a nie s mäsom pre ich rozdielny spôsob trávenia. Tvaroh môžeš zaradiť do psieho jedálnička vo forme mliečnych raňajok dvakrát v týždni. Tvaroh je podobne ako svalovina, bohatý na fosfor, preto je dôležité, aby si psíkovi dával aj kosti, ktoré sú na fosfor chudobnejšie. Tým zabezpečíš, že pomer Ca: P bude 1,5 – 2:1.

Ako jedny z mliečnych raňajok môžeš svojmu psíkovi pripraviť do misky napr. tvaroh spolu s banánom, nastrúhaným jabĺčkom, žĺtkom, medom  a semienkami. Ideálne je, ak sám zistíš, čo tvojmu psovi chutí a budeš mať istotu, že to bez problémov zje. Inak sa nápadom medze nekladú a môžeš vymyslieť svoj barf recept s tvarohom.

Dúfame, že tento článok ti pomohol pochopiť, prečo je vhodné zaradiť tento mliečny výrobok do psieho jedálnička a vyskúšaš aj náš recept. Ak máš vlastný recept s tvarohom, pokojne nám ho pošli do správy na Facebooku.