Ako správny psičkár určite viete, že pes je od prírody mäsožravec. Možno ste si už položili otázku, či môže pes údené mäso. Niekedy je v obchodoch super akcia na takéto výrobky a vy by ste chceli prekvapiť svojho štvornohého miláčika tým, že mu chcete kúpiť napr. chutnú slaninku. Lepšie však urobíte, ak mu ju nekúpite.

Údené mäso

Na výrobu údeného mäsa a kostí sa používajú rôzne dochucovadlá, v ktorých sa mäso obaľuje, aby bolo chutnejšie. Tieto dochucovadlá ako napr. dusitanové soliace zmesi nie sú vhodné ani pre ľudí, nie to ešte pre našich štvornohých spoločníkov. Dusitan sodný pôsobí v mäsových výrobkoch ako konzervačná látka no v spojení s aminokyselinami vytvára rakovinotvorné látky. Okrem toho sú údené mäsové výrobky a kosti pre psy príliš slané. Psík nedokáže zužitkovať nadmerné množstvo soli a môžu sa uňho neskôr prejaviť problémy s obličkami.

Medzi mäsové výrobky, ktoré sa údia, patria niektoré klobásy, párky, slanina, salámy, bravčové rebrá a mnoho ďalších.

Údená kosť pre psa

Podstata barfovania spočíva v kŕmení psa surovým mäsom a surovými kosťami. Má to svoje opodstatnenie. Tepelnou úpravou ako je varenie, pečenie, údenie, sa stávajú kosti krehkejšie a štiepia sa na ostré kúsky, ktoré môžu psíkovi spôsobiť problém. Preto sú údené kosti pre psa nevhodné a vždy je potrebné, aby ste mu dávali iba surové kosti.

O tom, ako správne kŕmiť kosťami si môžete prečítať v našom článku.

Vplyv údeného mäsa a kostí na zdravie psa

1. Pankreatitída

Údené výrobky môžu spôsobiť zápal podžalúdkovej žľazy.  Tieto výrobky obsahujú tučnejšie časti mäsa, a tým aj viac tuku, ktorý musia enzýmy pankreasu štiepiť. Medzi príznaky akútnej pankreatitídy patrí zvracanie, nechutenstvo, bolesť brucha, hnačka.

2. Otrava soľou

Ako sme už vyššie spomínali, údené mäsové výrobky sú plné soli, ktorú psík nedokáže všetku zužitkovať. Môžu sa uňho vyskytnúť príznaky ako zvracanie, zvýšené pitie vody, hnačky, tras, horúčka.

3. Obezita

Tým, že sú údené mäsové výrobky plné tuku a soli, môže psík postupom času priberať, až sa stane obéznym. Obezita sa môže spolupodieľať na vzniku ochorení srdca, kĺbov, cukrovky,... Okrem toho psíkom výrazne skracuje život. Údené mäso, údené kosti a celkovo ľudská strava sú pre psy veľmi nevhodné potraviny. O ďalších nevhodných potravinách pre psa sa dočítate v našom článku.