V dnešnej dobe má človek široký výber možností, ako kŕmiť svojho psa. Niekedy môže byť naozaj ťažké rozhodnúť sa medzi stovkami značiek granúl, konzervami, varenou alebo surovou stravou. Výber by ti mohla zjednodušiť odpoveď na otázku, čo je pre psa najprirodzenejšie a najprospešnejšie?

Návrat k prírode

Psy boli zdomácnené pred cca 15 000 rokmi. Ich predkami boli vlci a tí sa živili tým, čo ulovili. Z koristi zjedli vnútornosti, svalovinu aj kosti, a mnohokrát si stravu obohatili aj o bylinky či lesné ovocie. Ich tráviaci trakt bol prispôsobený presne na trávenie tohto druhu potravy a psy ho tak majú prispôsobený tiež.

Niekomu môže napadnúť, že dnešné psy už predsa musia byť prispôsobené granulovanému krmivu, že surové mäso a kosti by im mohli uškodiť. Opak je však pravdou. Granule sú na trhu len niečo vyše 100 rokov a to je príliš krátky čas na to, aby sa tráviaci trakt zvieraťa úplne zmenil. A hoci mnohé psy s granulami problém nemajú, nie je to ideálna potrava. Stačí si len poriadne prečítať zloženie a hneď zistíš, že ani tie najlepšie granule sa nevyrovnajú čerstvej strave. Nehovoriac o konzervantoch a dochucovadlách, ktoré granule obsahujú a tiež obilninách, ktoré sú častým alergénom. Naopak mäso, kosti, ale i ovocie a zelenina sú pre psy najlepšie využiteľným zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov v prirodzenej forme.

Preto teraz po rokoch psíčkari opäť prechádzajú na prirodzený spôsob kŕmenie psov a to na surovú stravu, označovanú aj skratkou BARF.

Čo je to BARF?

Slovo BARF pochádza zo skratky anglických slov Bones And Raw Food (kosti a surová strava) alebo Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vhodné surové potraviny).

BARF je prírode najbližší a najlepší spôsob výživy psa. Základ jedálničku tvorí surové mäso a surové kosti. Psy majú silné žalúdočné kyseliny, ktoré si s mäsom i kosťami hravo poradia a ihlový reflex im zas ochráni črevá pred poranením. Preto sa skrmovania surových kostí netreba báť. Obhrýzaním kostí si navyše psy prirodzene čistia chrup a vďaka tomu sa im tvorí menej zubného kameňa.

Kŕmnu dávku svojho domáceho miláčika však môžeš obohatiť aj o bylinky, ovocie, zeleninu, orechy, mliečne výrobky, rastlinné a živočíšne oleje a v prípade potreby iné doplnky.

Kŕmenie surovou stravou je veľmi jednoduché a je vhodné pre každého psa bez ohľadu na plemeno, veľkosť a vek. Preto ak ťa tento spôsob kŕmenia zaujal, prečítaj si aj naše ďalšie články, v ktorých nájdeš rady, ako správne barfovať.