Ak si sa rozhodol, že si zaobstaráš štvornohého parťáka a chcel by si ho kŕmiť barfom len nevieš ako začať, tento článok ti v tom pomôže. Ukážeme ti ako začať kŕmiť šteniatko od 2. mesiaca, kedy je už vhodný čas si ho priviesť domov. Rozhodli sme sa pre zostavenie kŕmnych dávok pre 3 kilové šteniatko v 2. mesiaci veku a napíšeme si aj konkrétny príklad jedálnička.

Šteniatko v 2. mesiaci veku

3 kilové šteniatko sme si uviedli ako príklad. Neplatí, že každé šteniatko by malo mať vo svojich 2 mesiacoch 3 kilá. Niektoré miniatúrne plemená nedosahujú takú váhu ani v dospelosti, a zase šteniatka obrovských plemien môžu mať v danom veku aj 6 kíl. Vždy je potrebné sa pozerať na celkovú kondíciu a zdravie šteniat. Mali by byť hravé, zvedavé, optimálne priberať, nie vychudnuté alebo tučné.

Kŕmna dávka šteniatka

Množstvo kŕmnej dávky pre šteňatá by malo byť 4-6 % z ich optimálnej hmotnosti. Nemusíš sa striktne držať týchto čísel. Postupne ako uvidíš, že tvoje šteňa príliš priberá alebo chudne, množstvo kŕmnej dávky uberieš alebo pridáš. Aby sa nám ľahšie počítalo, zvolili sme stredných 5 %. Čiže ak máme 3 kg šteňa, celkové množstvo krmiva na deň bude 150 g. Ako šteňa rastie, je potrebné upravovať aj množstvo krmiva, aby zodpovedalo k jeho aktuálnej váhe a rast sa nezastavil.

Výpočet: 3 (kg psa) x (5 (%):100) = 0,15 kg = 150 g

Zjednodušené: 3 x 0,05 = 0,15 kg

Zloženie kŕmnej dávky

Týchto 150 g krmiva by sa pre šteňa malo skladať z 50 % mäsa (40 % svalovina + 10 % vnútornosti), 30 % kostí a 20 % príloh. V porovnaní s dospelým psom majú šteniatka vyššiu dávku kostí, aby sa pokryla ich potreba vápnika na rast kostí, prezubovanie a ďalší vývin.

Výpočet:

Svalovina 150 (g krmiva) x (40 (% svaloviny):100) = 60 g

Vnútornosti 150 (g krmiva) x (10 (% vnútornosti):100) = 15 g

Kosti 150 (g krmiva) x (30 (% kosti):100) = 45 g

Prílohy 150 (g krmiva) x 20 (% príloh):100) = 30 g

Prílohy sú tvorené zeleninou, ovocím a obilninami. Ich pomer by mal byť 60 % zelenina, 30 % ovocie a 10 % obilniny. Ak sa rozhodneš psíkovi nedať obilniny tak pomer je 70 (zelenina): 30 (ovocie).

Výpočet:

30 (g príloh) x (60 (% zelenina):100) = 18 g zelenina

30 (g príloh) x (30 (% ovocie):100) = 9 g ovocie

30 (g príloh) x (10 (% obilniny):100) = 3 g obilnín

Nemusíš však presne dodržiavať množstvo jednotlivých zložiek na desatiny. Ak už máš takto vypočítanú a zostavenú kŕmnu dávku, rozdelíš ju na 5 časti. 2 mesačné šteňa je lepšie kŕmiť v malých dávkach a častejšie, optimálne 5 x denne. Takže 150 g celkovej dávky rozdelíš na cca 30 gramové dávky.

Prechod na BARF

Ak bolo tvoje šteniatko kŕmené barfom už u chovateľa, bude to pre teba a šteňa jednoduchšie. Jednoducho budeš pokračovať v kŕmení, na ktoré bolo šteňa zvyknuté. Ak šteniatko dostávalo granule, je vhodnejšie s prechodom na barf počkať. Zmena prostredia, noví ľudia, pachy, zvuky sú pre tak malé stvorenie dosť stresujúce. Preto je lepšie aspoň prvé dva týždne kŕmiť šteňa tým, čím bolo zvyknuté u chovateľa. Prechod na barf môžeš urobiť zo dňa na deň.

Čo do šteňacej misky

Do šteňacej misky môžeš dať spočiatku ľahko stráviteľné druhy mäsa ako kuracie, teľacie, jahňacie, morčacie, alebo králičie. V rámci jedného dňa je vhodné kŕmiť iba jedným druhom. Ak začneš kuracinou a zbadáš na psíkovi napr. začervenanie kože v medzinoží, okolo očí, uší, hnačky, zvracanie, alebo sa pes nadmerne škriabe a nemá žiadne parazity, môže byť alergický na kura. Vyskúšaj preto skôr morčacie, jahňacie, teľacie mäsko. Z vnútornosti sú vhodné hydinové srdiečka, žalúdky a neprané hovädzie držky. Použiť môžeš kuracie krídla, trupy, krky, neskôr aj ostatné druhy kosti. Prílohy sú vhodné – zelenina (okrem strukovín, karfiolu, kapusty), ovocie, ryža, pohánka, pšeno, ovsené vločky. Takisto môžeš podávať aj mliečne výrobky alebo vajíčka.

Rada na začiatok

Kým si šteniatko zvykne konzumovať veľké kusy mäsa a kostí, je vhodné ich pomlieť alebo rozdrviť na menšie kúsky. Mäsko je možné aj jemne obvariť, aby bolo lákavejšie a ľahšie stráviteľné, ale nikdy nevar a nepeč kosti. Tie sa môžu podávať iba surové a mäsité. Aby sme ti ušetrili čas, v našom e-shope si môžeš kúpiť už pomleté čisté mäso, alebo mäso spolu s chrupavkami. Zeleninu je vhodné nastrúhať, pomlieť, spariť alebo premraziť.

Ak si šteniatko na surovú stravu zvyklo, môžeš postupne zaraďovať všetky druhy mäsa, zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, kŕmiť celé kosti, ryby. Neskôr môžeš zaradiť napr. aj pangamín, morské riasy, kĺbovú výživu, rôzne druhy olejov bohatých na omega 3 a 6 esenciálne mastné kyseliny. Čím je kŕmna dávka pre psa pestrejšia, tým lepšie.

Recept od nás na začiatok

Podľa výpočtov, ktoré máme vyššie sme si zvolili množstvo a ingrediencie: Keď máme 3 kilové šteňa, množstvo jeho celkovej kŕmnej dávky je teda 150 gramov.

Z toho môže predstavovať:

60 g kuracie prsia

15 g kuracie žalúdky

45 g kuracie krídla

18 g mix zeleniny ako ľadový šalát, mrkva, petržlen

9 g banán

3 g uvarenej ryže bez soli a dochucovadiel

Použité ingrediencie

Kuracie prsia – pre šteniatka sú vhodné, pretože obsahujú dostatok bielkovín, veľmi málo tuku, vitamín B, draslík, fosfor, železo. Sú ľahko stráviteľné a ideálne na štart s barfovaním.

Kuracie žalúdky – podobne ako prsia sú zdrojom bielkovín, nízkeho množstva tuku, vitamínov B, vitamínu A, kyseliny listovej, minerálnych látok ako zinok, sodík, horčík, kobalt, meď, mangán, draslík...

Kuracie krídla -  do psieho jedálničku sme ich zaradili pre obsah vápnika, ktorý je uložený v kostiach. Tiež sú zdrojom ďalších prospešných minerálnych látok a vitamínov.

Ľadový šalát – je chudobný na bielkoviny a tuky. Za to obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, K, C a je zdrojom vlákniny.

Mrkva – je pre psa zdrojom betakaroténu, sacharidov a vlákniny. V prvých dňoch sa odporúča ju podávať varenú a pomačkanú. Varením sa však inaktivujú niektoré vitamíny, preto je neskôr lepšie podávať zeleninu tepelne nepracovanú, ale vhodne upravenú.

Petržlen – je bohatý na vitamíny skupiny B, vitamín A, E, K a C. Z minerálnych látok je zdrojom vápnika, draslíka, kobaltu, mangánu, medi, horčíka, selénu, jódu, zinku, železa a ďalších.

Banán – obsahuje sacharidy, takže psíkom veľmi chutí. Je obzvlášť vhodný pri hnačke, o čom si môžeš prečítať v našom článku.

Ryža – je vhodná na začiatok, pretože neobsahuje lepok ako napríklad pšenica. Obsahuje veľa sacharidov, ktoré sú v ryži obsiahnuté vo forme škrobu. Škrob je polysacharid, čo znamená, že  psíkovi zabezpečuje dlhodobý zdroj energie.

Dúfame, že tento článok ti pomohol lepšie zostaviť kŕmnu dávku pre tvoje malé šteniatko. Nezabúdaj, že na zabezpečenie prísunu všetkých potrebných látok je potrebné suroviny striedať, aby bol jedálniček psa čo najpeštrejší.